Bill Gates wyłoży 100 milionów dolarów na Alzheimera

Założyciel Microsoftu miliarder oraz filantrop zapowiedział, że wyłoży 100 milionów dolarów na znalezienie leku na Alzheimera. Z kwoty którą podaruje, 50 milionów dolarów trafi na konto fundacji Dementia Discovery Fund (DDF). Druga połowa ma trafić do startup-ów powiązanych z badaniami nad tym schorzeniem. Pomimo że badania nad chorobą Alzheimera trwają od kilku dekad, nie znaleziono jeszcze leku, który pozwoliłby, chociaż zatrzymać postęp choroby.

„Wierze w to że jest jakieś rozwiązanie. Każda forma terapii byłaby dużym krokiem do przodu w sytuacji jakiej jesteśmy teraz, jednakże długofalowym i ostatecznym celem powinno być wyleczenie” powiedział w wywywiadzie Bill bez wachania.

Alzheimer dotyczy osób najstarszych

Co 66 sekund na świecie ktoś jest diagnozowany z tą wyniszczającą osobowość człowieka chorobą. Choroba Alzheimera jest skutkiem coraz bardziej wydłużającego się życia ludzkiego. Po raz pierwszy została opisana przez niemieckiego lekarza dr. Alois Alzheimer w roku 1906, a wiec jest dość młoda. Obecnie dotyczy ona osób z tzw. czwartego pokolenia. Szacuje się, że połowa osób, która dożyje 90 lat, rozwinie objawy tej choroby.

Bill Gates również przyznał się, że u niego w rodzinie występują historie tej choroby. Na pytanie, dlaczego akurat wybrał tę chorobę, odpowiedział, że z powodu kosztów. Dotyczy to zarówno tych emocjonalnych ponoszonych przez rodziny, jak i ekonomicznych ponoszonych przez systemy ubezpieczeń zdrowotnych. Dla przykładu tylko w USA choroba kosztowała podatników 259 miliardów $, a prognozy wskazują, że jeśli trend zachorowań się nie zmieni, to w roku 2050 kwota ta wzrośnie do około 1,1 biliona $. Łatwo można więc policzyć, że suma, jaką przeznaczy stanowi jedynie ułamek procenta wydatków ponoszonych w okresie zaledwie jednego roku ! Jeśli naprawdę by coś z tego wyszło, to byłaby to wspaniała inwestycja. Należy mieć nadzieje, że Bill ma tak samo dobre powodzenie w inwestowaniu zarówno we własnym, jak i publicznym interesie.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.