Zastrzyki insulinowe mogą odejść do lamusa dzięki implantom

Około 10 Kanadyjczyków z cukrzycą typu 1 dostanie wszczepiony chirurgicznie implant zawierający pakiet komórek macierzystych wyhodowanych w laboratorium. Komórki te „nakłaniane są” do zachowywania się jak prawdziwie produkujące insulinę komórki trzustki w nadziei, że uda się odwrócić przebieg choroby.

Lepsze już leczenie immunosupresyjne niż zastrzyki z insuliną

Pierwszy pacjent, który otrzymał implant, został zachęcony wymianą robienia codziennych testów krwi i zastrzyków z insuliny na leczenie immunosupresyjne.

„Poziom mojego cukru we krwi może spaść przez cały dzień nawet bez zauważenia. Naraża mnie to na ryzyko omdlenia czy wystąpienie innych problemów zdrowotnych” – powiedział Joshua Robertson. Zagrożenia związane z leczeniem immunosupresyjnym jest za to dobrze znane i nie ma nawet porównania”.

Badania na myszach, których pionierem jest Timothy Kieffer z University of B.C wyleczyła je z cukrzycy typu 1. Po otrzymaniu milionów komórek macierzystych myszy nie potrzebowały insuliny przez kilka miesięcy. Główny badacz, endokrynolog UBC, David Thompson, nazwał nowe leczenie najbardziej obiecującym, nad jakim kiedykolwiek pracował.

„Jeśli celem jest umożliwienie ludziom zaprzestania przyjmowania insuliny, to terapia ta ma potencjał, aby to zrobić” – powiedział.

Robertson miał wszczepiony implant w zeszłym miesiącu zawierający kilka pakietów mniejszych niż karta kredytowa. Każdy z nich zawierał miliony niedojrzałych komórek trzustki, wyhodowanych z embrionalnych komórek macierzystych przy użyciu techniki opracowanej przez firmę biotechnologiczną San Diego z ViaCyte.

Leczenie immunosupresyjne zamiast strzykawek z insuliną

Jeśli komórki będą się mnożyć i rozwijać zgodnie z oczekiwaniami, to będą również wytwarzać insulinę w odpowiedzi na glukozę we krwi, zmniejszając lub eliminując potrzebę robienia zastrzyków. Większość osób z cukrzycą typu 1 przyjmuje cztery lub pięć zastrzyków z insuliny dziennie albo używa pompy insulinowej. Pomimo wszelkich starań często mają szerokie wahania poziomu cukru we krwi i hipoglikemię.

” Jeśli komórki wytworzą wystarczającą ilość insuliny, aby zredukować liczbę zastrzyków do jednego dziennie i nie mieć tych wahań, to byłaby to znaczna dla nich korzyść. Jeśli zostanie wytworzona jeszcze większa ilość insuliny, możliwe, że robienie wstrzyknięć insuliny zostanie całkowicie wyeliminowane „

Cukrzyca typu 1 – znana jako cukrzyca młodzieńcza lub insulinozależna – jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy człowieka zabija komórki produkujące insulinę w trzustce. Bez insuliny ludzie mogą zapaść w śpiączkę, oślepnąć , dostać udaru czy uszkodzenia nerwów lub narządów. Około 10% chorych na cukrzycę to osoby z cukrzycą typu 1,u których leczenie może wymagać częstych zastrzyków i testów krwi w celu monitorowania stężenia glukozy.

Przeszczepy wysp trzustkowych

Badacze mają teraz nadzieję, że nowa technika pokona niektóre z ograniczeń przeszczepów komórek wysp trzustkowych, które wymagają długotrwałego leczenia immunosupresyjnego, aby powstrzymać organizm przed zniszczeniem wszczepionych komórek. Do tej pory około 1000 pacjentów otrzymało implanty komórek wysp trzustkowych. Komórki te jednak pozyskuje się od dawców narządów po ich śmierci, zatem znajdują się w chronicznym niedoborze.

Ponieważ komórki macierzyste można hodować w laboratorium, pozyskiwanie komórek do nowego leczenia w zasadzie nie nie podlega ograniczeniu.

Pacjenci w pierwszych testach ViaCyte będą przyjmować leki immunosupresyjne. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki badań będą już w lecie.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.