Ketamina pomaga osobom chorym na lekooporną depresję

Lekarze są zadziwieni, jak skutecznie ketamina pomaga cierpiącym na depresję pacjentom. Dr Kathleen Wong, prowadzący badania kliniczne powiedział, że firma “całkowicie eksplodowała”, odkąd zaczęła przepisywać pacjentom ketaminę – bądącą również nielegalnym narkotykiem stosowanym często na dyskotekach.

Dr Wong powiedział w wywiadzie: “Jestem pod wrażeniem tego, jakim potężnym środkiem wydaje się ketamina. Po kilku podaniach ludzie są odmienieni. Objawy ustępują, w szczególności myśli samobójcze. Potrzebują mniej leków psychotropowych, a sesje psychoterapii stają się bardziej produktywne.”

Podczas gdy leki zatwierdzone przez FDA na depresję mają wskaźnik skuteczności do 40 procent, ketamina odniosła sukces u około 70 procent jego pacjentów. Zaczyna działać w ciągu kilku minut od podania dożylnego i ma silniejszy efekt za każdym razem, gdy jest pacjentowi podawana, powiedziała Dr Wong. Pacjenci wybrani do eksperymentu, przez pierwszy tydzień otrzymują dawkę testową, mającą sprawdzić tolerancję leczenia. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, pacjenci w warunkach szpitalnych otrzymują kilka następnych dawek w przeciągu jednego tygodnia. Następnie wypuszczani są na okres kilku miesięcy do domu, zanim będą wymagać dalszego leczenia.

Odlotowe skutki uboczne

Lek, na razie nie jest zatwierdzony przez FDA do leczenia depresji i badany jest tylko na pacjentach, którzy wyczerpali już wszelkie opcje leczenia – w tym terapię elektrowstrząsową. Leczenie nie jest objęte ubezpieczeniem, co oznacza, że ​​pacjenci muszą płacić za zabiegi.

Jedna z chorujących na lekooporną depresję pacjentka Dr Wonga, Gabrielle Idlet, uważa, że ​​leczenie ketaminą całkowicie odmieniło jej życie. W wywiadzie powiedziała: “Po wykonaniu tych wszystkich zabiegów przeszłam całkowitą metmorfozę, to było nierzeczywiste. Już na samym początku leczenia czułam, że dzieje się coś niezwykłego. Było to jakieś dzikie, jak podróż psychodeliczna. Poprawiło mi się od razu, gdy tylko ketamina dostała się do mojego organizmu. Odmówiłam Zdrowaś Maryjo”. Zabieg sprawił, że Idlet mogła wykonywać proste zadania, takie jak prowadzenie rozmowy czy wykonywanie prac domowych po raz pierwszy od wielu lat. Zaczęła angażować się w rozmowy i radzić sobie z sytuacjami, inaczej niż przedtem. Pacjenci opisują doświadczenie jako przyjemne i fascynujące oraz stale są przy tym podekscytowani.

Ketamina nie tylko na depresję

Ketamina należy do niezwykle silnych środków znieczulających stosowanych najczęściej przez weterynarzy do otępiania dużych ssaków, takich jak konie lub bydło. Wykorzystywana jest również u ludzi do przeprowadzenia narkozy. Dawki podawane w leczeniu depresji stanowią około jednej dziesiątej do jednej dwudziestej wielkości podawanych na sali operacyjnej.

Specyfik, znany jest również wśród klubowiczów jako “Special K”, a w Polsce określany jest jako dziecięca heroina. Po podaniu dożylnym, w niecałe 20 sekundach powoduje uczucie znieczulenia twarzy. Dochodzi następnie do zerwania kontaktu z chorym. Pojawia się charakterystyczny dla ketaminy oczopląs poziomy i pionowy oraz mogą wystąpić mimowolne ruchy, oraz wokalizacja. Następnie po około 15 minutach przytomność powraca.

Podobał Ci się artykuł ? Podziel się nim na twoim medium społecznosciowym