Leczenie serc za pomocą komórek macierzystych może zastąpić obecne terapie

W Wielkiej Brytanii ogłoszone zostało niedawno przełomowe leczenie, które eliminuje potrzebę operacji poprzez rewitalizację uszkodzonej tkanki za pomocą komórek macierzystych pobranych z krwi pacjenta.

Zabiegi w dodatku będą, mogłyby odbywać się w domu, a proces regeneracji serca od stanu ciężkiego po ataku do stanu prawidłowego miałby wynosić zaledwie kilka miesięcy. Procedura polega na tym, że wykorzystuje własną krew pacjenta, więc nie ma problemu związanego z odrzuceniem.

Naprawa i regeneracja serca występują naturalnie, ale pomimo że ciało próbuje się wyleczyć, uwalniając komórki macierzyste do krwi, często jest ich zbyt mało, aby naprawić uszkodzenia. W dodatku po silnym ataku serca zablokowane tętnice zapobiegają przepływowi krwi do narządu, powodując śmierć tkanki i mięśni.

Pionierska procedura wzmacnia naturalny proces gojenia, dostarczając dużą ilość specyficznych komórek macierzystych, które naprawiają pęknięte mięśnie i znajdujące się w nich małe naczynia krwionośne.

Wcześniejsze próby naprawy uszkodzenia wykorzystywały niespecyficzne komórki macierzyste ze szpiku kostnego zamiast z krwi i były dostarczane pośrednio do serca poprzez infuzję. Nowsza procedura stosuje tak zwane komórki macierzyste CD34 +, które gromadzone są w dużych ilościach i wstrzyknięcie w pachwinę do naczyń krwionośnych.

Pierwsza faza leczenia obejmuje codzienne iniekcje czynnika wzrostu, aby pobudzić szpik kostny do wytworzenia dużej ilości komórek macierzystych. Następnie pobiera się próbkę krwi, izoluje i hoduje komórki CD34 +, zwiększając ich liczbę 20-krotnie z początkowej puli.

Jeśli dalsze testy pójdą zgodnie z planem, eksperci twierdzą, że technika może nawet zakończyć obecne stosowane metody leczenia, w tym używanie leków, takich jak beta-blokery, inhibitory ACE, czy nawet wykonywanie operacji na otwartym sercu.

Trudno jest oszacować koszty nowego leczenia, ale prawdopodobnie będzie on mniejszy niż leczenie w szpitalu z powodu niewydolności serca, który kosztuje w Wielkiej Brytanii około 3000 funtów za sam pobyt. Powszechnie stosowana u pacjentów operacja By-pass-ów, kosztuje  brytyjski system zdrowotny nawet 10 000 £ jednorazowo.

„Jeśli następna runda testów zakończy się sukcesem, powszechnie stosowanie tego leczenia spodziewane jest w ciągu pięciu do dziesięciu lat”.

Optymizm ten pojawił się po przeprowadzeniu małego badania pilotażowego na siedmiu pacjentach. Sześć osób zauważyło znaczną poprawę czynności serca i teraz stan ich serc jest w normie. Przed leczeniem trzy osoby miały tak ciężką niewydolność serca, że ​​kwalifikowały się do przeszczepu.

Pacjent, który nie zareagował na eksperymentalne leczenie, przeszedł atak serca osiem lat przed przeprowadzeniem terapii. Sześciu, którzy odpowiedzieli, doznało zawału serca w okresie od sześciu do 24 tygodni przed otrzymaniem zabiegu.

Profesor Henon, główny pracownik badania, powiedział, że dostarczenie komórek macierzystych, powinno się odbyć w okresie od jednego do sześciu miesięcy po ataku serca.

„Jeśli zrobi się to zbyt wcześnie, uszkodzona tkanka jest zbyt miękka, aby przyjąć komórki, a jeśli zbyt późno, tkanka staje się zbyt twarda i zwapniona.”

W badaniu zostanie ocenione jeszcze 44 osoby, które są po poważnych atakach serca i cierpią na niewydolność serca.

Również Japończycy mają dobre wieści

Japońscy naukowcy dostali niedawno zgodę na leczenie pacjentów z chorobami serca poprzez wykorzystanie unikalnego procesu. Technika ta nazywa się indukowanymi pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi (iPS), w której komórki macierzyste powstają w wyniku indukowania komórek tkanek ciała np. komórki skóry, w celu przywrócenia ich do stanu embrionalnego. Pozwala to komórkom macierzystym rozwinąć się w nowy dowolny typy komórek.

Zespołem prowadzącym badania z wykorzystaniem (iPS) w chorobach serca kieruje kardiochirurg Yoshiki Sawa z Uniwersytetu w Osace, który ma nadzieję, że metoda uratuje życie wielu pacjentom.

Sawa i jego koledzy po fachu wykorzystując metodę iPS stworzyli arkusze składające się z około 100 milionów komórek mięśnia sercowego. W początkowych testach na świniach arkusze zostały wszczepione w serce, aby poprawić ich funkcjonowanie. Każdy arkusz miał zaledwie 0,1 milimetra grubości oraz 4 centymetrów długości. Arkusze nie łącząc się z tkankami serca, pobudziły do regeneracji uszkodzony mięsień sercowy.

Badania prowadzone przez Sawę i jego współpracowników trwały aż 15 lat. Główną zaletą arkuszy jest to, że mogą one zachować odpowiednią strukturę bez potrzeby wykonywania rusztowań z obcych materiałów, w przeciwieństwie do innych modyfikowanych w ten sposób tkanek.

„Jest to bardzo sprytny sposób dostarczania komórek” – zauważa Philippe Menasché, kardiochirurg z Europejskiego Szpitala Georges Pompidou w Paryżu, który również eksperymentował z wytwarzaniem arkuszy tkanek za pomocą iPS.

Trzy osoby będą poddane leczeniu przez następny rok. Następnie jego zespół będzie ubiegał się o zgodę na przeprowadzenie większej próby klinicznej z 10 pacjentami.

Zobacz także: Serca z komórek macierzystych biją jak prawdziwe


Źródło informacji:

1. express.co.uk/life-style/health/972389/heart-attack-stem-cell-treatment-cardiac-heart-failure-cure-arrest-medical-trial

2. interestingengineering.com/japan-approves-revolutionary-stem-cell-technique-to-treat-heart-disease


Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.