Ludzko-zwierzęce hybrydy mogą być nieograniczonym źródłem narządów

Po raz pierwszy zostały stworzone ludzko-owcze hybrydy, dając możliwość hodowli ludzkich narządów wewnątrz organizmów zwierząt. To pierwszy krok postawiony w celu zaopatrzenia ludzkość w nieograniczone źródło narządów do przeszczepu.

Ksenotransplantacje to ogromny przełom, jaki czeka medycynę. Na chwilę obecną wszystkie kraje borykają się z kryzysem niedoboru narządów do przeszczepu. Medycyna posunęła się do takiego stopnia, że ratuje się o wiele więcej istnień ludzkich, czego efektem ubocznym jest mniejsza liczba dawców.

Wcześniej naukowcy przypuszczali, że narządy od świń czy owiec mogą być użyte bezpośrednio, ponieważ są mniej więcej tych samych rozmiarów co ludzkie. Takie transplantacje zawsze jednak kończyły się odrzuceniem. Nowe podejście ma ominąć ten problem, ponieważ wykorzystane zostaną komórki macierzyste pobrane bezpośrednio od pacjentów.

Ksenotransplantacje sposobem na cukrzycę ?

Zespół z Uniwersytetu Stanforda z powodzeniem wyhodował zarodki wewnątrz surogatu, w których znajdowały się zarówno owcze, jak i ludzkie komórki. W ciele zwierzęcia powinna znaleźć się ludzka trzustka, a to dawałoby szansę na wyleczenie niektórych pacjentów z cukrzycy typu 1.

Cukrzyca typu 1 polega na tym, że trzustka pacjenta nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, aby regulować poziom cukru we krwi. Insulina jest wydzielana zwykle przez niektóre komórki wysp trzustkowych.

Przeszczepy komórek wysp trzustkowych są już stosowane jako leczenie eksperymentalne, ale mają ograniczony długoterminowy sukces. Dodatkową wadą tej metody jest również problem z odrzuceniem.

Teoretycznie naukowcy mogliby wykorzystywać komórki chorego na cukrzycę, aby dopasować narząd do jego organizmu. W ten sposób będzie można znacznie zmniejszyć ryzyko odrzucenia przeszczepu przez układ odpornościowy.

Świetlana przyszłość transplantologii

Dr Hiro Nakuachi, który prowadzi badania, powiedział, że narządy hodowane na zwierzętach będą dostępne do przeszczepu w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat.

„Może to potrwać 5 lub nawet 10 lat, ale myślę, że w końcu będziemy w stanie to zrobić.”

” Stworzyliśmy już mysią trzustkę u szczurów, a następnie przeszczepiliśmy je myszom z cukrzycą. Rezultatem eksperymentu było całkowite wyleczenie bez konieczności stosowania środków immunosupresyjnych” – powiedział.

„Jeśli chodzi o ludzkie owce, będzie to zadanie trudniejsze i badania potrwają nieco dłużej natomiast tym razem z wykorzystaniem zarodków z – niedoborem narządu” – tym następnym krokiem jest wszczepienie ludzkich komórek macierzystych owczym zarodkom, które zostały genetycznie zmodyfikowane w taki sposób, aby nie mogły wytworzyć owczej trzustki, w nadziei, że ludzkie DNA uzupełni brakujący kod.

Owce mogą być lepszymi hybrydami od świń

W zeszłym roku naukowcy z The Salk Institute w USA stworzyli świńsko-ludzkie hybrydy, jednak żadnemu laboratorium na całym świecie nie udało się jeszcze wyhodować ludzkiego narządu. W eksperymentach z trzodą chlewną naukowcy stworzyli zarodki, w których jedna na 100 000 komórek była ludzka. W następnych badaniach liczba tych komórek ulegnie zwiększeniu do jednej na 10 000.

Proces tworzenia hybryd z owiec jest bardziej wydajny niż ze świń. Przeszczepienie około 40-50 zarodków do surogatów trzody chlewnej prowadzi jedynie do około 14 ludzkich prosiąt, natomiast przeniesienie trzech do czterech zarodków owiec przynosi plony wielkości trzech płodów.

Ograniczenia prawne i ryzyko odrzutu

Aby stworzyć hybrydy, należałoby przeszczepić ludzkie komórki macierzyste do przedimplantacyjnych zarodków owiec. Obecne przepisy zakazują laboratoriom możliwości przeżycia hybryd ponad 21 dni, więc surogat zostaje ubity po trzech tygodniach. Zespół ma zamiar wystąpić o pozwolenie, aby wydłużyć eksperyment do 70 dni, w celu sprawdzenia, czy komórki ludzkie rzeczywiście mogą stworzyć narząd.

Robin Lovell-Badge z Francis Crick Institute w Londynie ostrzega, że narządy dalej mogą być odrzucane przez organizm.

„Nawet jeśli uda im się zastąpić wszystkie komórki trzustki ludzkimi, naczynia krwionośne dalej pozostaną owcze” – powiedział.

Chcesz wiedzieć więcej o ludzko-zwierzęcych hybrydach ? Zajrzyj.

Źródło inf.  The Telgraph, Newsweek   Źródło zdj.  YouTube News  –zdjęcie przedstawia dziwny przypadek zmutowanej owcy, która urodziła się w RPA. Ludzko-owcze hybrydy będą wyglądać zdrowo i jak najbardziej wyglądem przypominać owce 🙂

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.