Erenumab – pierwszy skuteczny lek na migreny

Przełom w leczeniu migreny. Lek Erenumab ma potencjał o połowę zmniejszyć bóle głowy u osób cierpiących na tę dolegliwość.

W trwającym 6 miesięcy badaniu klinicznym czas trwania migreny zmniejszył się o połowę. Badania przeprowadzone zostały w fazie 3, na dużej liczbie pacjentów (955 osób). Daje to nadzieje, że już w niedalekiej przyszłości terapia może znaleźć zastosowanie w praktyce lekarskiej.

Migreny to dość rozpowszechnione zaburzenia neurologiczne w krajach wysokorozwiniętych. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że z przewlekłymi bólami głowy zmaga się około 12% osób. Brytyjczyków migrena kosztuje rocznie 2,2 miliarda funtów, uwzględniając tylko dni nieobecności w pracy. 

Migrena – przyczyny i terapie

Dokładna przyczyna powstawania tych zaburzeń neurologicznych nie jest do końca poznana i znalezienie skutecznej terapii stanowi ogromne wyzwanie. Do każdego pacjenta należy podchodzić w sposób indywidualny. Zapobieganie i leczenie objawów migreny obejmuje szereg terapii, które nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Niektóre z nich wykorzystują leki przeciwpadaczkowe lub leki na choroby serca, co związane jest dodatkowo ze skutkami ubocznymi.

Ataki migreny trwają zazwyczaj od 4 do 72 godzin. Objawy mogą przebiegać w różny sposób. Najczęściej stanowią ostry pulsujący ból głowy. U niektórych osób mogą powodować dodatkowo nudności, wymioty, otępienie, nadwrażliwość na światło i dźwięk oraz mrowienie w okolicach twarzy i kończyn. O przewlekłej migrenie mówimy, wtedy gdy wymienione objawy pojawiają się częściej niż 15 razy w miesiącu.

Receptor CGRP sposobem na migrenę

Testowany przez firmę Novartis nowy lek biologiczny, Erenumab jest przeciwciałem monoklonalnym, który blokuje ścieżkę neuronów w mózgu – CGRP. Dr Peter Goadsby, profesor neurologii z King’s College twierdzi, że to jest już niemal pewne, że blokowanie CGRP wiąże się ze zmniejszeniem objawów migreny. W badaniach klinicznych prowadzonych przez dr.Preter Goadsby z King’s College Hospital wykazano, że lek Erenumab daje znaczne korzyści u osób zmagających się z przewlekłymi bólami głowy.

 

 Erenumab jest lekiem biologicznym

Zdj. Scoop.it

Bezpieczny i skuteczny lek na ból głowy 

Lek przyjmowany byłby podskórnie raz w miesiącu w dawce 70 mg lub 140 mg. W obydwóch dawkach badania kliniczne potwierdziły bezpieczeństwo stosowania leku i obecnie analizowane są wyniki badań jego skuteczności. W dawce większej uzyskano średnio 3,7 dni wolnych od migreny w miesiącu, natomiast w dawce mniejszej liczba dni spadła o 3,2 dni. Dla porównania w grupie placebo liczba dni wolnych od migreny spadła o 1,8 dnia, ale w przeciągu całych 6 miesięcy. Rezultaty okazały się dość dobre, ponieważ na starcie pacjenci zmagali się średnio z bólem głowy przez 8 dni w miesiącu. Jak wspomina dr. Goadsby co piąty pacjent po zastosowanej terapii nie miał bólów głowy w ogóle.

Firma złożyła już wniosek do European Medicines Agency (EMA) na przyznanie licencji i decyzja w tej sprawie ma zapaść już w następnym roku. Gdyby Erenumab został zatwierdzony, byłby lekiem ze wskazaniem do zapobiegania atakom migreny.

Byłby to nowy sposób leczenia migreny od ponad 20 lat. Cztery firmy jeszcze uczestniczą w wyścigu o zablokowanie receptora CGRP, jednak ich kandydaci nie są tak daleko posunięci, jak Erenumab.

 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.