Mózgi świń zostały utrzymane przy życiu poza ciałem

Naukowcom z USA udało się, przez okres do 36 godzin podtrzymać przy życiu mózgi świń poza ciałem. Eksperyment został przeprowadzony na ponad 100 zwierzętach. Mózgi, utrzymywane były przy życiu poprzez sztuczne wywołanie w tym organie krążenia bogatego w tlen płynu. Wykorzystano do tego specjalny system nazwany exBrain składający się z układu hydraulicznego, podgrzewaczy i korzystając ze sztucznej krwi.

„Mózgi te mogą być uszkodzone, ale jeśli komórki w nich są żywe, to jest to żywy organ „– oznajmił Steve Hyman z Broad Institute w Cambridge, który nie był zaangażowany w badania. Proces konserwacji mózgu porównał do sposobu, w jaki robi się to z narządami to transplantacji.

Wydarzenie, ujawnione w przeglądzie technologii MIT spotkało się z gwałtowną reakcją ze strony wielu różnych środowisk. Wiele osób uznało to za początek wykonywania w przyszłości przeszczepów mózgu, a pewnego dnia pozwolenia ludziom stać się nieśmiertelnymi, gdy nasze naturalne ciała umrą. Naukowcy zaprotestowali jednak jakoby, eksperyment był przeprowadzony w tym celu.

Mózgi świń nie były świadome. Eksperyment miał natomiast, pomóc naukowcom zbadać, jak działa mózg, co w przyszłości pomogłoby w zrozumieniu wielu różnych chorób, od nowotworów po demencję. Bezcielesny mózg mógłby posłużyć do doświadczeń i testowania różnych terapii, choć nawet to rodzi poważne kontrowersje etyczne.

„Wiemy na pewno, że mózgi świń nie były świadome” zaznaczał Dr Nenad Sestan, który prowadził to badanie na uniwersytecie w Yale. Powiedział jednak, że teoretycznie ktoś kiedyś mógłby ulepszyć technologie i w jakiś sposób przywrócić czyjąś pamięć, a następnie przeszczepić mózg do innego ciała. „To wskrzesiłoby człowieka do życia. Jeśli kiedyś by do tego doszło, byłbym kompletnie przerażony” – dodaje. Naukowiec uważa również, że jeśli technika, działa w przypadku świń, to bardzo prawdopodobne, że zadziałałaby również w przypadku ludzi. Mózgi świń są uderzająco podobne w sposobie funkcjonowania do ludzkich.

Anna Devor, neurolog z University of California w San Diego, powiedziała , że eksperyment ma pomóc naukowcom zbadać połączenia między komórkami mózgu i zbudować tzw.”atlas mózgowy”.

Jest to mało prawdopodobne, aby badanie zostało kiedyś powtórzone na ludziach. Mózgi świń zaraz po śmierci musiały zostać schłodzone w ciągu kilku minut, a następnie rozgrzane, kiedy zostały ponownie dotlenione. U ludzi mózg jest dostępny jedynie po śmierci.

 

 


Źrd inf.

dailymail.co.uk/sciencetech/article-5659235/Pig-brains-kept-alive-WITHOUT-body-time.html

theguardian.com/science/2018/apr/27/scientists-keep-pigs-brains-alive-without-a-body-for-up-to-36-hours


 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.