Nadchodzą bezigłowe technologie wykonywania zastrzyków

Badanie krwi jeszcze nigdy nie było takie proste

To dobra wiadomość dla osób, które wymagają częstych badań krwi i tych którzy panicznie boją się igieł. Naukowcy z Loop Medical, startup-a ze Szwajcarii, opracowali bezigłową metodę pobierania próbek krwi, bez bólu i w domowym zaciszu.

Obecnie ok. 70% diagnoz stawia się na podstawie różnego rodzaju badań krwi. Wraz z rozwojem spersonalizowanego leczenia udział ten w przyszłości może ulec dalszemu wzrostowi.

Wynalazek Loop’s Medical umożliwi pobranie wystarczającej ilości krwi do przeprowadzenia wielu różnych badań. Poprzez przyłożenie niewielkiego urządzenia wielkości pięści do ramienia pacjenta pobrana zostanie krew w czasie zbliżonym do tradycyjnej metody. Nie zostały jeszcze ujawnione szczegóły działania tej technologi, ale z racji, że ciężko ją sobie wyobrazić na pewno będzie „mind-blowing”. Wiadomo jest, że sprzęt bezprzewodowo połączy się z internetem, dzięki czemu będzie można śledzić losy próbek aż do momentu otrzymania wyników.

Urządzenie jako przenośny system diagnostyczny nie będzie niestety konkurencyjne cenowo w stosunku do scentralizowanych usług laboratoryjny. Próbki będą też przesyłane do laboratorium sposobem tradycyjnym.

Bezigłowe zastrzyki

Na podstawie wielu lat badań, opracowane zostało urządzenie o nazwie PRIME, które wstrzykuje w skórę pacjenta szybki, wysokociśnieniowy strumień, grubości pojedynczego włosa, powodując przy tym niewielki ból.

Pierwszym potencjalnym kandydatem zastosowania tej innowacyjnej technologi może być lek japońskiego koncernu farmaceutycznego Takeda. Lek o nazwie Entyvio jest przeciwciałem używanym do leczenia dorosłych osób z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy oraz chorobą Crohna-Leśniowskiego. Obecnie podawany jest w infuzji dożylnej, ale w trakcie III fazy badań klinicznych znajduje się jego odpowiednik podawany podskórnie. Włączając w to technologię bezigłową, mogłoby to znaczenie uprościć stosowanie tej terapii.

Leki biologiczne mają wysoką masę cząsteczkową, wysoką lepkość oraz często duże objętości. Wykonane ze składników biologicznych, takich jak białka, żywe komórki, przeciwciała wymagają zwykle podawania w iniekcji. Według statystyk wskaźnik tolerancji leczenia w przypadku kiedy zastrzyk trzeba wykonywać przynajmniej raz dziennie, waha się od 40 do około 70 procent.

Zasada działania urządzenia

Urządzenie PRIME ma wielkość golarki elektrycznej. Leki są w nim ładowane do pojemnika jednorazowego użytku, który ma na końcu maleńkiej średnicy otwór. Po zamieszczeniu pojemnika silny elektromagnetyczny siłownik na żądanie naciska tłok w naczyniu, wywołując przy tym potężne ciśnienie i wyrzucając cienki jak włos strumień leku. Prędkość, jaką musi osiągnąć medykament, aby wniknął w tkankę to około 200m/s.

„Jest to około 0,7 Macha, czyli prawie tyle, co prędkość przelotowa zwykłego samolotu komercyjnego”

Istnieją również inne komercyjne urządzenia do bezigłowego podawania leku. Jednak nie mają one możliwości kontrolowania strumienia, co powoduje lekki dyskomfort pacjenta i podobny ból, jaki występuje przy wykonywaniu zastrzyków.

„Przede wszystkim urządzenia starszej generacji, zawsze wyrzucają tę samą dawkę leku i na tę samą głębokość skóry”.

Pierwsze prototypy miały jeszcze w dodatku rozmiar lodówek, ponieważ posiadały wiele dużych instrumentów kontrolujących prędkość oraz ciśnienie wtrysku. Za masywnym urządzeniem, siedział przy komputerze technik, który uruchamiał i monitorował sprzęt.

„Nie było to ani przyjazne, ani przyjemne dla konsumenta, ale działało” 

Urządzenie PRIME dostosowuje prędkość wtrysku do ok. 1000 razy w połowie sekundy – tyle, co zajmuje podanie 1-mililitrowej dawki. W ten sposób zastrzyki automatycznie dopasowane są do konkretnej lokalizacji na skórze oraz dawki i rodzaju leku.

Dla lepszego zobrazowania: w przypadku niektórych leków wstrzyknięcie pod zbyt wysokim ciśnieniem może spowodować naruszenie struktury tkanki, a z kolei dla innych leków niższe ciśnienie może nie zostać odpowiednio zaabsorbowane. To samo dotyczy umiejscowienia, w którym zastrzyk jest wykonywany.

Źródło inf.

https://www.techexplorist.com/novel-needleless-device-take-blood-without-needle/1191

http://news.mit.edu/2017/startup-needle-free-drug-injector-gets-commercialization-deal-1208

Źródło zdj. https://www.youtube.com/watch?v=TmR8injW4Dg, Autor Neopress, Na zdjęciu zobrazowanie metody bezigłowej

 

 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.