Nadchodzi nowa generacja leków przeciwdepresyjnych opartych na Ketaminie

Ketamina, silny lek znieczulający, zachęca naukowców i lekarzy do zmiany sposobu leczenia lekoopornej depresji. Obecnie dwie duże firmy farmaceutyczne, Johnson & Johnson i Allergan, starają się o opracowanie leku opartego o ketaminę.

Johnson & Johnson jest obecnie w III fazie badań esketaminy, która jest lustrzanym odbiciem chemicznej struktury ketaminy. Lek opracowywany jest w postaci spreju do nosa. Przedstawiciel firmy Johnson & Johnson powiedział, że firma obecnie poszukuje osób z lekooporną depresją oraz bezpośrednio zagrożonych samobójstwem.

Allergan z kolei opracowuje lek rapastynel, który różni się chemicznie od ketaminy, ale działa w sposób podobny. Firma zakończyła już pomyślnie II fazę badań i spodziewa się wyników z ostatniej III fazy badań w przyszłym roku.

Depresja lekooporna (TRD – treatment resistant depresion ) należy do takich, które nie reagują na leczenie składające się z co najmniej dwóch różnych leków przeciwdepresyjnych.

Zupełnie nowe podjeście w leczeniu depresji.

W leczeniu depresji przez ostatnie kilkanaście lat była próżnia. W latach 80 i 90 weszły do leczenia SSRI/SNRI i od tego czasu nie powstał żaden lek przeciwdepresyjny o nowym mechanizmie działania.

Zarówno esketamina, jak i rapastinel uznane zostały przez FDA (Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków) jako „przełomowe terapie” co oznacza, że ich procedura przebiega znacznie szybciej niż w przypadku innych leków.

Ketamina początkowo została opracowana w celu leczenia bólu i zatwierdzona przez FDA w 1970 roku. Lek został po raz pierwszy użyty przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny w Wietnamie.

Potencjał antydepresyjny leku nie był znany przez prawie 30 lat. Pierwsze raporty na ten temat zaczęły być publikowane w 2000 roku i od tego czasu zainteresowanie Ketaminą w psychiatrii stale rośnie.

Jednym z zasadniczych problemów leków przeciwdepresyjnych jest to, że działają powoli. Mija co najmniej dwa tygodnie, zanim pacjenci poczują działanie terapeutyczne. Ketamina i jej pochodne działają ekstremalnie szybko. Niektórzy ludzie odczuwają poprawę nastroju w ciągu zaledwie kilku minut.

Stosowanie ketaminy jednak nie jest pozbawione skutków ubocznych. Nawet w niewielkich dawkach zgłaszane były skutki uboczne takie jak „uczucie oderwania od świata” oraz halucynacje. Istnieją również obawy o nadużywanie leku. Przez wiele lat ketamina miała reputację silnego narkotyku stosowanego w klubach i na dyskotekach.

Ketaminę i rapastinel podaje się w infuzji dożylnej tylko pod specjalnym nadzorem. Nie będzie można wypisywać ludziom recepty i po prostu wypuścić do domu. Naukowcy jednak nie wykluczają możliwości, że kiedyś powstanie formuła leku w postaci pigułek, która będzie na tyle bezpieczna, że terapia nie będzie przyjmowana pod specjalnym nadzorem.

Zobacz także: Leczenie lekoopornej depresji łatwiejsze dzięki ketaminie


Źródło informacji:
www.healthline.com/health-news/ketamine-creating-wave-of-drugs-to-treat-depression#5


Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.