Nanoboty mogą nas wyleczyć z nowotworów w niedalekiej przyszłości

Nasze obecne metody zwalczania nowotworów złośliwych są szalenie niewystarczające. Chemioterapia i radioterapia, choć czasem udane, mają poważne skutki uboczne. Pomimo tego, że skutecznie zwalczają komórki nowotworowe, chemia i promieniowanie traktuje na równi każdą komórkę w organizmie. Znalezienie sposobu na wybiórcze działanie na komórki nowotworowe przy jednoczesnym pozostawieniu zdrowych komórek spędza sen z powiek wielu naukowcom. Nowe badanie wykazały, że nanoboty wykonane z DNA mogą sprostać temu zadaniu.

Trombina w leczeniu nowotworów ?

Zespół badawczy pobrał DNA wirusa i przerobił go na maleńkie płatki, które zostały następnie obciążone enzymem nazywanym trombiną. Trombina to związek chemiczny, który jest czynnikiem krzepnięcia krwi. Pod jej obciążeniem następuje zawinięcie płatka w rurkę i lek zostaje uwięziony w jej środku. Następnie na końcach rurki badacze przyłączają maleńkie fragmenty DNA, które moją możliwość związania się z cząsteczkami znajdującymi się na powierzchni komórek nowotworowych. Chodzi w tym o to, że kiedy nanoboty zostaną wprowadzone do organizmu, będą podróżować – jeszcze bez napędu 🙂 – dopóki nie napotkają na swej drodze komórek nowotworowych. Fragmenty DNA wejdą w kontakt z cząsteczkami znajdującymi się na powierzchni komórki nowotworowej, wiążąc się z nią na stałe. Następnie nanorurka DNA otworzy się, uwalniając zawartą w niej trombinę, a ta spowoduje zakrzep krwi, skutecznie odcinając składniki odżywcze i ostatecznie likwidując chorą komórkę.

Nanoboty leczą nowotwory

Aby przetestować nanoroboty, naukowcy wstrzyknęli je myszom z ludzkim modelem raka sutka i raka jajnika, a także czerniaka i raka płuc. W każdym przypadku nanoboty przedłużyły życie myszy i spowolniły lub odwróciły wzrost guza. Ponadto, w przypadku modelu czerniaka, okazały się zdolne do zapobiegania rozprzestrzeniania się czerniaka do wątroby, a w przypadku raka płuca nastąpiła regeneracja tego organu, kiedy nastąpiło cofnięcie nowotworu.

Możliwość leczenia za pomocą nanobotów byłaby niemożliwa, gdyby wystąpiły ogólnoustrojowe skutki uboczne. Zespół wykazał jednak, że nie powstały zakrzepy poza guzami oraz nie została pobudzona znacznie odpowiedź układu odpornościowego zarówno u myszy, jak i u świń.

Nanoroboty DNA

Chociaż są to eksperymentalne badania i nie zostały jeszcze przetestowane na ludziach, nanoboty wykazują ogromny potencjał w leczeniu raka oraz innych nowotworów złośliwych. „Nasze badania potwierdzają, że nanonośniki oparte na DNA są skuteczną i bezpieczną formą terapii antynowotworowej” – powiedział Guangjun Nie, jeden z badaczy tego projektu. „Obecnie współpracujemy z firmą biotechnologiczną, aby przełożyć tę rewolucyjną technologię na skuteczną terapię antynowotworową”.

Artykuł napisany na podstawie Nature Biotechnology

Zdj. źród. Wochit Tech

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.