Nanocząsteczki dostarczą leki bardziej precyzyjnie u osób z chorobami serca

Zespół naukowców z Włoch i Niemiec, posługując się nanotechnologią, opracował nowoczesny system dostarczania leków dla osób ciepiących na problem z sercem. Prace na ten temat i wyniki badań można znaleźć w w czasopiśmie Science Translational Medicine.

Terapia celowana poprzez inhalację nanocząsteczek

W ostatnim czasie opracowano wiele metod dostarczania leków za pomocą nanocząsteczek, dając tym samym bardziej wydajne terapie celowane. Terapie te, podawane zazwyczaj doustnie albo dożylnie, niestety nie sprawdzały się do tej pory w przypadku leków nasercowych. Sposób, jaki opracowali naukowcy polega na inhalacji nanocząsteczek pozwalających na szybsze dostarczenie leku do serca i pobranie go przez kardiomiocyty. Rezultatem tego eksperymentu jest regeneracja i poprawa funkcjonowania serca.

Nanocząsteczki stworzone zostały z fosforanu wapnia, materiału, który budową przypomina kości i zęby. Cząsteczki fosforanu wapnia są wystarczająco małe, aby wchłonąć je do tkanek serca, ale też wystarczająco duże, by przenieść ładunek w postaci leku. W badaniach posłużono się blokerami kanałów wapniowych, które na powierzchni komórek serca przywracają prawidłową aktywność elektryczną.

Pełna regeneracja serca

Po „załadowaniu leku” na nanocząsteczki zespół naukowców podał je myszom i szczurom, których serca zostały uszkodzone w sposób przypominający kardiomiopatię cukrzycową. Stan zdrowia ich serc był monitorowany poprzez pomiar ilości krwi wypompowywanej z lewej komory. Przed zastosowaniem terapii, myszy z uszkodzonym sercem miały o 17 procent gorszy wynik niż zdrowe myszy, natomiast po leczeniu pomiary dały wynik średnio o 15 procent wyższy, co oznacza niemal pełną regenerację serca.

Zadowoleni z wyników, jakie osiągnęły gryzonie, naukowcy przetestowali tę terapię na świniach, które mają układ oddechowy bardziej zbliżony do ludzkiego. Celem badania było sprawdzenie, jak szybko lek będzie gromadził się w tkankach serca. Wyniki tych badań tak jak się tego spodziewano, potwierdziły przewagę terapii celowanych względem konwencjonalnego dostarczania leków nasercowych.

Zespół poinformował również, że inhalacja nanocząsteczek nie spowodowała żadnej kardiotoksyczności u zwierząt. Konieczne będzie jednak przeprowadzenie dalszych badań, zanim ten sposób dostarczania leku będzie można testować na ludziach.

Serca z komórek macierzystych biją jak prawdziwe

Nanoroboty będą nas leczyć w przyszłości z nowotworów

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.