Nanocząsteczki dostarczą leki bardziej efektywnie

Zespół naukowców z Włoch i Niemiec opracował nowoczesny system dostarczania leków dla osób ciepiących na choroby kardiologiczne. Posłużono się przy tym nanotechnologią. Prace na temat tej metody i wyniki badań można znaleźć w artykule opisanym w czasopiśmie Science Translational Medicine.

Terapia celowana poprzez inhalację nanocząsteczek

W ostatnim czasie opracowano wiele metod dostarczania leków za pomocą nanocząsteczek, dając tym samym liczne bardziej wydajne terapie celowane. Terapie te, podawane zazwyczaj doustnie albo dożylnie, nie sprawdzały się do tej pory w przypadku leków nasercowych. Sposób, jaki opracowali naukowcy polega na inhalacji nanocząsteczek, które pozwalają na szybsze dostarczenie leku do serca i pobranie go przez kardiomiocyty. Rezultatem tego jest regeneracja i poprawa funkcjonowania serca.

Nanocząsteczki stworzone zostały z fosforanu wapnia, materiału, który budową przypomina kości i zęby. Cząsteczki fosforanu wapnia są wystarczająco małe, aby wchłonąć je do tkanek serca, ale też wystarczająco duże, by przenieść ładunek w postaci leku. W badaniach posłużono się lekami blokującymi kanały wapniowe na powierzchni komórek serca, które przywracają prawidłową aktywność elektryczną serca.

Pełna regeneracja serca

Po “załadowaniu leku” na nanocząsteczki zespół naukowców następnie podał je myszom i szczurom, których serca zostały uszkodzone w sposób przypominający kardiomiopatię cukrzycową. Stan zdrowia ich serc był sprawdzany poprzez pomiar ilości krwi wypompowywanej z lewej komory. Przed zastosowaniem terapii, myszy z uszkodzonym sercem miały o 17 procent gorszy wynik niż zdrowe myszy, natomiast po leczeniu pomiary dały wynik średnio o 15 procent wyższy, co oznacza niemal pełną regenerację serca.

Zadowoleni z wyników, jakie osiągnęły gryzonie, naukowcy przetestowali tę metodę dostarczania leków na świniach, które mają układ oddechowy bardziej zbliżony do ludzkiego. Celem badania było sprawdzenie, jak szybko lek będzie gromadził się w tkankach serca. Wyniki tych badań tak jak się tego spodziewano, potwierdziły przewagę terapii celowanych względem konwencjonalnego dostarczania leków nasercowych.

Zespół również informuje, że inhalacja nanocząsteczek nie spowodowała żadnej kardiotoksyczności u zwierząt. Konieczne będzie jednak przeprowadzenie dalszych badań, zanim ten sposób dostarczania leku będzie można testować na ludziach.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł
Translate