Nasze DNA jest przestarzałym oprogramowaniem – uważa główny inżynier Google

W nie tak dawno udzielonym wywiadzie dla SXSW futurolog Ray Kurzweil, opowiadał o tym, jak postęp technologii wpłynie na życie ludzi w nadchodzących latach. Kurzweil, jest dyrektorem ds. Inżynierii w Google. Uważa, że wykorzystanie biotechnologii całkowicie może odmienić praktykę lekarską. Odbędzie się to w sposób, jak to określił, poprzez ulepszenie jednego z podstawowych składników naszego ciała – DNA.

„Biotechnologia to nie jest kolejna forma leczenia, a raczej kompleksowe przeprogramowanie przestarzałego oprogramowania naszego ciałach” – powiedział Raymond. „Tym oprogramowaniem jest DNA. W rzeczywistości są to liniowe formy danych, które kontrolują nasze życie. Ewoluowały one jeszcze w czasach, gdy nie było to dla naszego gatunku korzystne, abyśmy żyli dłużej niż 25 lat, z powodu ograniczonego jedzenia czy innych zasobów.”

Według Kurzweil-a biologia jest niezwykła, ale nie może się dostosować do postępu w jakim żyjemy. Powinniśmy ją przeprogramować, tak aby wydłużyć i osiągnąć „zawrotną” jakość życia. Zakładając, że ludzki organizm jest bardzo zaawansowanym komputerem,to ulepszyć będzie można wszystko, co dała nam matka natura.

„Ludzkość jest bliska osiągnięcia pełnego potencjału jej możliwości” – powiedział.

Kurzweil uważa, że biotechnologia stanie się powszechna w medycynie, szybciej niż nam się to wydaje. Już teraz jedną z metod biotechnologii do walki z różnymi chorobami jest immunoterapia. W przypadku tego typu leczenia specjaliści wzmacniają układ odpornościowy, dostarczając mu sztucznych białek i pobudzając do cięższej pracy w walce z różnymi dolegliwościami.

„Immunoterapia sprawdziła się już w wielu różnych badaniach klinicznych, również w walce z rakiem w 4 stadium” – powiedział Kurzweil. „To rzeczywistość, która nadejdzie już niebawem”

Sekwencjonowanie DNA i wykładniczy postęp

W wywiadach Kurzweil często podkreśla wykładniczy postęp, jaki dokonuje się w biotechnologi. Uważa on, że jesteśmy obecnie w fazie, gdzie krzywa eksponenty zaczyna eksplodować do góry. Jako dowód inżynier powołuje się na osiągnięcia dokonane już wcześniej w tej dziedzinie. W roku 1990 rozpoczęty został projekt „Poznania ludzkiego genomu”, na który przyznane zostało ok. 3 mld dolarów. W ciągu 15 lat trwania całego projektu świat miał poznać „algorytm ludzkiego życia”. Projekt jednak stanął pod znakiem zapytania, ponieważ w ciągu 7 lat udało się zsekwencjonować jedynie 1% całości, co wskazywałoby na to, że cały genom uda nam się poznać gdzieś na przełomie 27 i 28 wieku. Wykładniczy postęp technologii sprawił, jednak że projekt ruszył do przodu i udało się go zakończyć 2 lata przed czasem. W następnym analogicznym okresie koszt sekwencjonowania DNA zmalał z kilku miliardów do jedynie kilku tysięcy dolarów. Obecnie każdy może go sobie wykonać w cenie zaledwie 1,5 tyś złotych w Polsce! Jeśli biotechnologia miałaby się rozwijać w podobnym tempie co technologie komputerowe, to w przeciągu następnych 30 do 40 lat medycyna faktycznie może już nie przypominać tę, którą znamy z dzisiaj.

Raymond Kurzweil nie jest osamotniony w swoich poglądach. Wielu ekscentrycznych naukowców jak na przykład Aubrey de Grey  uważa, że będziemy mieli za niedługo możliwość odrócenia procesów starzenia i jak najbardziej ludzkość powinna zmierzać tą drogą.

 

Źródło inf.

https://www.inverse.com/article/42256-sxsw-2018-dna-out-dated-software-biotech-can-reprogram

https://www.wired.com/story/ray-kurzweil-on-turing-tests-brain-extenders-and-ai-ethics/

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.