Terapia mogąca wyleczyć raka już w badaniach klinicznych

Naukowcy są podekscytowani przełomową terapią na raka. Uważają, że pacjenci onkologiczni będą mogli zostać  wyleczeni z choroby dzięki zupełnie nowemu podejściu w immunoterapii. Badania kliniczne (na ludziach) mogłyby się zacząć już w następnym roku, z nadzieją, że uda się uzyskać długotrwałą remisję u chorych.

Terapia na całe życie

Dyrektor naczelny firmy biotechnologicznej Lift Bioscience Alex Blyth twierdzi, że jego zespół stworzył pierwsze na świecie komórki niszczące raka. W wywiadzie powiedział:

„Nie mówimy tu o leczeniu. Poszukujemy terapii, która dałaby całkowite wyleczenie, a którą pacjent otrzymywałby tylko 5-6 razy, dajmy na to, co tydzień. Naszym podstawowym celem było stworzenie pierwszych na świecie, niezwykle potężnych neutrofili”.

Neutrofile skutecznie niszczą raka

Neutrofile w organizmie ludzkim stanowią pierwszą linię obrony przeciwko różnym patogenom. Nazywane są także wrodzonym układem odpornościowym. Uważa się, że to właśnie te komórki powodują u niektórych pacjentów onkologicznych kompletną remisję opisywaną często jako „cudowne uzdrowienie”.  Istnieją jednak dowody na to, że neutrofile mogą być „ślepe” na raka. W przypadku gdy go namierzą, są niezwykle skutecznie i w ciągu 24 godzin mogą wyniszczyć nawet 95% komórek nowotworowych.

Naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób na przesianie takich neutrofili, które mają największy potencjał z krwi zdrowego dawcy. Komórki te następnie są namnażane, powiększając ich populację milion razy. Blyth dodaje, że podanie neutrofili nie jest związane z żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi.

Badania kliniczne

Pierwsze próby kliniczne nowej terapii rozpoczną się w przyszłym roku i obejmą małą grupę pacjentów (od 20 do 40 osób). Prowadzone będą przez firmę Lift we współpracy z King’s College London. Profesor Farzin Farzaneh, prowadzący badania na King’s College powiedział „byłem na początku sceptyczny odnośnie wyleczenia za pomocą tej terapii. Jest to coś, w co nie do końca wierzyłem, że zostanie dokonane. Produkcja tych komórek z ponad normalnymi zdolnościami to pomysł, który nigdy wcześniej nie był testowany”.

Immunoterapia miałaby być początkowo testowana na pacjentach z rakiem trzustki, należącego do jednego z najbardziej śmiertelnych nowotworów litych. Rak ten zabił mamę Pana Blyth‚a.

 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.