Głęboka stymulacja mózgu leczy objawy Alzheimera

Podczas gdy większość metod leczenia choroby Alzheimera koncentruje się na poprawie pamięci, badacze z The Ohio State University Wexner Medical Center przeprowadzili badanie mające na celu spowolnić spadek umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji u pacjentów cierpiących na tę chorobę. Wyniki badania opublikowane zostały w Journal of Alzheimer’s Disease.

Kompleksowe leczenie Alzheimera

„Mamy wiele narzędzi i metod leczenia farmakologicznego, aby pomóc pacjentom z chorobą Alzheimera poprawić pamięć, ale nie mamy nic, co mogłoby im pomóc w poprawie podejmowania dobrych decyzji, zwiększeniu ich zdolności do skupiania uwagi lub prawidłowej oceny sytuacji. Umiejętności te są niezbędne do wykonywania codziennych zadań, takich jak ścielenie łóżka, przygotowywanie jedzenia oraz utrzymywanie wartościowych kontaktów z rodziną i przyjaciółmi” – powiedział dr Douglas Scharre, współautor badań i dyrektor Wydziału Neurologii Kognitywnej w Ohio.

Implant do głębokiej stymulacji mózgu

Metoda polega na chirurgicznym wszczepieniu malutkich przewodów elektrycznych do płata czołowego mózgu pacjenta. Implant głębokiej stymulacji mózgu (deep brain stimulation w skr. DBS) działa na podobnej zasadzie co rozrusznik serca. Wyjątkiem jest to, że przewody zamiast serca stymulują określone partie mózgu. To pierwsza próba neurostymulacji obszaru mózgu odpowiedzialnego za objawy w chorobie Alzheimera.

Neurostymulacja płata czołowego

„Technologia stymulowania mózgu jest powszechnie stosowana w leczeniu choroby Parkinsona i drżenia. Wyniki naszych badań klinicznych sugerują, że neurostymulacja sieci płata czołowego poprawia funkcje poznawcze i powinna być dalej sprawdzana pod kątem leczenia objawów choroby Alzheimera ” – powiedział dr. Ali Rezaiv, neurochirurg specjalizujący się w neurostymulacji.

„Płaty czołowe są odpowiedzialne za umiejętności rozwiązywania problemów, organizowania i planowania oraz ocenę sytuacji. Pobudzając ten obszar mózgu, objawy  Alzheimera zaczęły ustępować inaczej niż miało to miejsce u pacjentów, na których nie zastosowano żadnej metody leczenia „– powiedział Scharre. Scharre jest neurologiem, który koncentruje się na chorobie Alzheimera i innymi postaciach demencji. Razem z  dr. Ali Rezaiv kierują badaniem.

Naukowcy z Ohio State będą chcieli również zbadać niechirurgiczne metody stymulacji płata czołowego, co byłoby mniej inwazyjną metodą leczenia choroby Alzheimera.

Ustąpienie objawów Alzheimera

Wszyscy uczestnicy badania wykazali poprawę, w tym LaVonne Moore, 85 z Ohio. Kiedy rozpoczęła badania, nie była w stanie sama zrobić posiłku. Po dwóch latach głębokiej stymulacji mózgu mogła samodzielnie wykonywać wiele prostych czynności. Udało jej się nawet zorganizować wycieczkę, w tym transport, rozporządzanie pieniędzmi, rozplanowanie czasu w zależności od pogody. Wykazuje się większą samodzielnością i niezależnością przy podejmowaniu decyzji – zauważyli naukowcy.

LaVonne nie wahała się zgłosić na ochotnika do badań klinicznych. Powiedziała mężowi: „Zrobię wszystko, aby pomóc innym nie przechodzić przez to samo co ja przechodzę”.

Jej 89-letni mąż, Tom Moore, powiedział, że jej choroba Alzheimera postępuje, ale wolniej niż się tego wszyscy spodziewali.

„Moja żona choruje na Alzheimera dłużej niż ktokolwiek, kogo znam. Brak objawów choroby świadczy to o tym, że postępujemy właściwie w jej leczeniu” – powiedział Tom, mąż LaVonne.

Alzheimer 2050

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji. Obecnie z tą chorobą zmaga się ponad 5 milionów Amerykanów. Według Alzheimer’s Association do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 16 milionów.

„Alzheimer i demencje są wyniszczającymi chorobami dotykającymi pacjentów i ich rodziny. Ważne jest, aby zbadać nowe możliwości leczenia, poprawić codzienną opiekę i jakość życia pacjentów ” – powiedział Rezai.

 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.