Nowa szczepionka terapeutyczna może zadać ostateczny cios HBV

Niemieccy naukowcy pracują nad nową szczepionką terapeutyczną przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, której celem ma być ostateczne pokonanie tej choroby. Pomimo faktu, że istnieje szczepionka prewencyjna prawie milion osób każdego roku umiera z powodu zakażenia wirusem HBV. Dzieje się tak dlatego, że u niektórych zarażonych, wirus nie zostaje całkowicie wyeliminowany z organizmu, powodując chorobę na całe życie. Około 260 milionów osób na całym świecie cierpi na przewlekłą postać WZW typu B, zwaną potoczenie „żółtaczką”.

W leczeniu choroby stosuje się leki antywirusowe, które mogą zahamować replikacje wirusa HBV, ale nie są w stanie całkowicie wyeliminować go z organizmu. Kiedy leczenie zostaje przerwane, wirus wychodzi z ukrycia i zaczyna ponownie się namnażać. Przyczyną są okrągłe formy wirusowego DNA, które osadzają się w jądrach zainfekowanych komórek wątroby, mogące przetrwać terapię i ponownie zaatakować po zakończonym leczeniu. Nawet przy niskim poziomie wiremii pacjenci cierpiący na WZW typu B obciążeni są ryzykiem rozwoju marskości wątroby oraz raka wątroby.

Czy dwa zastrzyki pokonają WZW ?

Potrzebne jest nowe rozwiązanie terapeutyczne walki z tą chorobą. Naukowcy z Politechniki w Monachium (TUM) i „Helmholtz Zentrum München”, opracowali dwuetapową szczepionkę. Z powodzeniem zostały już przeprowadzone fazy przedkliniczne badań. Teraz, w ramach wspólnego projektu z innymi instytutami badawczymi, przygotowywane są pierwsze próby kliniczne z udziałem ludzi.

Szczepionka składać się będzie z dwóch etapów. Pierwszy z nich opisywany jako główny – polega na wykorzystaniu specyficznych białek zapalenia wątroby jako antygeny, aby pobudzić wytwarzanie neutralizujących przeciwciał. Następnym krokiem jest etap pobudzający organizm wykorzystujący wektor w postaci pokswirusa, który włącza się w sekwencję genową wirusa HBV. Uważa się, że pokswirusy wspomagają produkcję limfocytów T mogących skutecznie walczyć z tą chorobą. Limfocyty są elementami układu odpornościowego mającymi możliwość neutralizowania  zainfekowanych wirusem komórek.

W badaniach przedklinicznych szczepionka okazała się niezwykle skuteczna. Zastosowane podejście okazało się prawidłowe – rozprzestrzenianie wirusa we krwi zmniejszyło się, a zainfekowane komórki zostały zneutralizowane. Wszystko wskazuje na to, że przewlekła infekcja HBV podzieli losy swojej siostry HCV (lub inaczej WZW typu C), na którą jest już skuteczna terapia, ale jeszcze nie tak dawno pacjenci mogli liczyć jedynie na mało skuteczne leczenie interferonem. Potrzebne jest jednak więcej badań, aby opracować dostępną komercyjnie terapię.

Czy zbliżamy się do wyleczenia HBV ?

Eksperci twierdzą, że tak.  Timothy Block, doktor i współzałożyciel Fundacji Hepatitis B  powiedział:„WZW typu C, niegdyś uważane za nieuleczalne, jest obecnie możliwe do wyleczenia dzięki nowym terapiom skojarzonym”. Dodał on, że: „Po wprowadzeniu nowych leków mogących obniżyć poziom wirusa staliśmy się trochę wygodni, jeżeli chodzi o walkę z HBV”.

Chociaż leki przeciwwirusowe skutecznie obniżają poziom wirusa, to trzeba je brać do końca życia. Interferon ma też z kolei sporo skutków ubocznych. Naukowcy z Hepatitis B fundation wykorzystują najnowsze odkrycia, które zwiększyły ostatnio tempo poszukiwań skutecznego leku na WZW typu B oraz raka wątroby.

„Nigdy jeszcze nie było większego optymizmu niż teraz” oznajmił Block. Terapia umożliwiająca wyleczenie z wirusowego zapalenia wątroby typu B to cel Fundacji Hepatitis B. Lata, które wszyscy spędziliśmy pracując nad lekarstwem na HBV, stworzyły podwaliny pod ostateczne znalezienie tego leku”.


Źrd inf.

thetalkingdemocrat.com/2018/03/hepatitis-b-vaccine-scientists-cure/

hepb.org/blog/is-a-cure-for-hepatitis-b-coming-experts-say-yes/


 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.