Nowa metoda leczenia choroby Alzheimera

Eksperymentalny lek na cukrzyce typu 2 może wywołać niemałą rewolucję w leczeniu choroby Alzheimera, po tym, jak naukowcy odkryli, że w znacznym stopniu przywraca myszom laboratoryjnym pamięć. Nowa metoda wykorzystuje potrójny mechanizm walki z chorobą, poprzez oddziaływanie na różne receptory ! Badania opublikowane zostały w Brain Research.

Profesor Christian Holscher z Lancaster University w Wielkiej Brytanii oznajmił, że daje to ogromną nadzieję na to, że rozwinie się z tego nowa metoda leczenia Alzheimera.

W testach labiryntu, uczenia się i zapamiętywania zostało wykazane, że lek:

– zwiększa poziom czynnika wzrostu mózgu, który chroni funkcjonowanie komórek nerwowych
– zmniejsza ilość blaszek amyloidowych w mózgu powiązanych z chorobą Alzheimera
– zmniejsza przewlekłe zapalenie oraz stres oksydacyjny
– spowalnia tempo utraty komórek nerwowych

Do przeprowadzonych badań wykorzystano transgeniczne myszy APP / PS1, które posiadają zmutowane geny, wywołujące chorobę Alzheimera. Geny te znajdują się również u ludzi, którzy mają dziedziczną postać choroby Alzheimera.

Powiązanie cukrzycy z chorobą Alzheimera

Cukrzyca typu 2 jest głównym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera i powiązana jest również z progresją tej choroby. Zaburzenie wydzielania insuliny powoduje objawy pochodzenia neurologicznego, a w chorobie Alzheimera obserwowana jest z kolei zmniejszona aktywności wytwarzania insuliny.

Potrójny lek receptorowy chroni mózg przed degeneracją, na wiele różnych sposobów. Działa na czynniki wzrostu GLP-1, GIP i Glucagon, które w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera są niesprawne.

Badania kliniczne ze starszymi wersjami tego typu leków już wcześniej pokazały obiecujące wyniki u osób chorych na Alzheimera oraz z zaburzeniami nastroju. Lek na cukrzycę, Liraglutyd, okazał się być prawdziwą obietnicą dla osób cierpiących na Alzheimera, dlatego dalszy rozwój w tym kierunku znajduje pełne uzasadnienie.

Niewielkie postępy w leczeniu choroby Alzheimera

Doktor Doug Brown, dyrektor ds. Badań i rozwoju w Alzheimer’s Society, powiedział: ” Od prawie 15 lat, nie mamy żadnych nowych metod leczenia choroby Alzheimera. Konieczne jest zbadanie, czy leki opracowane do leczenia innych schorzeń mogą przynieść korzyść osobom cierpiącym na Alzheimera oraz inne postacie otępienia. Takie podejście do badań może znacznie uprościć odkrywanie nowych leków dla ludzi, którzy pozbawieni są jakiejkolwiek opcji leczenia. „

Dalsze testy dawka-odpowiedź i bezpośrednie porównanie z innymi lekami muszą zostać przeprowadzone, aby ustalić, czy na pewno jest lepszy od swoich poprzedników.

Choroba Alzheimera należy do najczęstszych zaburzeń neurologicznych. Szacuje się, że w samej tylko Wielkiej Brytanii, liczba chorujących w 2051 roku wzrośnie nawet do dwóch milionów. W walkę z chorobą zaangażował się nawet Bill Gates, który z własnej kieszeni wyłożył kwotę 100 milionów dolarów na cele badawcze nad Alzheimerem.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.