Nowa technologia pozwala stawiać pierwsze kroki po urazie rdzenia kręgowego

Cztery osoby, które od lat były sparaliżowane od pasa w dół mogły dzięki elektrycznemu stymulatorowi wstawionemu w miejsce uszkodzonego rdzenia kręgowego stać na własnych nogach oraz stawiać pierwsze kroki. Tego cudownego osiągnięcia udało się dokonać po miesiącach intensywnej rehabilitacji. Pacjenci chodzą z pomocą jedynie balkonika, który pomaga utrzymywać im równowagę. Po wyłączeniu implantu nie mogą już dalej poruszać nogami.

Urządzenie w postaci specjalnej elektrody wszczepianej do kręgosłupa zostało opracowane początkowo w celu leczenia przewlekłego bólu. Naukowcy zauważyli, że ten generator aktywności elektrycznej może nie tylko leczyć ból neuropatyczny, który powstaje w wyniku ucisku nerwów, ale również stymulować rdzeń kręgowy sparaliżowanych osób. Badacze wszczepili wiec urządzenie sparaliżowanym pacjentom, poniżej miejsca urazu rdzenia kręgowego.

Wszystkie cztery osoby uczestniczące w eksperymentalnym badaniu na Uniwersytecie w Louisville (UofL) w Kentucky „osiągnęły niezależną stabilność pozycji i pnia podczas korzystania ze stymulacji” jak wynika z oświadczenia uniwersytetu.

W czasie rozpoczęcia badań wszyscy uczestnicy byli ponad 2,5 roku po urazie i nie mogli stać, chodzić ani poruszać nogami. Trening fizyczny rozpoczęli około dwóch miesięcy po wszczepieniu stymulatora – pięć dni w tygodniu po dwie godziny dziennie. Polegał na uczeniu się chodzenia na nowo, a więc tworzeniu nowych ścieżek neuronalnych w mózgu.

Jedna z pacjentek zaczęła stawiać pierwsze kroki prawą nogą już na 3 zajęciach, włączenie lewej nogi zajęło jej więcej czasu. Obecnie poruszała się na tyle, by pokonać długość boiska piłkarskiego.

Nauka chodzenia po urazie rdzenia kręgowego
Źrd. zdj. University of Louisville

„Na początku było bardzo trudno! Nie mogłam z nikim rozmawiać, ani nawet na nikogo spojrzeć, bo musiałam być całkowicie skoncentrowana na ruchu, który mam wykonać. Teraz mogę już chodzić i rozmawiać, ale wciąż nie jest to łatwe „- relacjonuje Thomas.

Specjaliści mówią, że o ile leczenie pomogło na razie tylko kilku osobom, to jest to całkiem obiecujące podejście, wymagające więcej badań. Badanie to pokazuje, że łączność między mózgiem a kręgosłupem może zostać przywrócona nawet wiele lat po urazie rdzenia kręgowego.

Metoda naukowców z Uniwersytetu w Louisville jest całkowicie nowym podejściem i może przyczynić się do zmiany myślenia o leczeniu urazów kręgosłupa. Przez ostatnie lata badacze skupiali się na terapii komórkami macierzystymi, które umożliwiłyby „odradzanie się” komórek nerwowych w obrębie uszkodzonego rdzenia kręgowego. 

Badanie zostało opublikowane w New England Journal of Medicine

Zobacz także:

Nowa terapia pobudza do odbudowy włókna nerwowe po urazie rdzenia kręgowego

Powstaje 10 razy bardziej wydajny interfejs mózg-komputer

Przełom w operacyjnym leczeniu urazów rdzenia kręgowego

Wszczepiony do mózgu elektroniczny chip zapobiegł napadom padaczkowym

 


Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.