Leczenie cukrzycy typu 2 za pomocą plastra terapeutycznego

Potrzeba jedynie plastra na skórę, aby zakończyć udrękę ciągłego robienia zastrzyków z insuliny. Miliony osób cierpiących na cukrzycę już niedługo może doczekać się końca robienia codziennych nakłuć i zastrzyków dzięki nowej przełomowej terapii.

Naukowcy stworzyli specjalny plaster terapeutyczny, który stymuluje wytwarzanie insuliny w organizmie. Nowy wynalazek może zrewolucjonizować leczenie choroby, która w samej tylko Wielkiej Brytanii dotyka średnio czterech milionów osób. Terapia polegałaby jedynie na cotygodniowym bezbolesnym nanoszeniu plastra na skórę.

Cukrzyca typu 2

Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, który pozwala organizmowi wykorzystać cukier (glukozę) z węglowodanów w jedzeniu. Zadaniem insuliny jest przenieść glukozę z krwiobiegu do komórek, w których następnie może być zamieniona na energię. W cukrzycy typu 2 zdolność organizmu do wytwarzania lub wykorzystania insuliny jest w pewnym stopniu upośledzona.

Pacjenci chorzy na cukrzycę zazwyczaj wymagają dostarczania insuliny do organizmu, poprzez wstrzykiwanie jej bezpośrednio pod skórę, w ilościach, które są specjalnie dobierane.

Cukrzyca typu 2 jest złożonym schorzeniem i wywiera ogromny wpływ na życie chorujących na nią ludzi i ich rodziny. Każda nowa opcja leczenia, która mogłaby ten wpływ zmniejszyć, jest bardzo pożądana.

Przewaga plastra terapeutycznego

Inteligentny plaster wprowadziłby radykalną zmianę w leczeniu cukrzycy. Zaprojektowany został nie tylko z myślą o uwalnianiu, ale również  o spowalnianiu, a nawet zatrzymaniu składników aktywnych w zależności od poziomu glukozy we krwi.

Działanie plastra terapeutyczny będzie polegało na dostarczaniu leku poprzez rozpuszczalne mikroigły przenikające przez skórę. Znajdą się w nim różne substancje aktywne zmieszane z ekstraktem z brązowych alg. Plaster terapeutyczny będzie miał za zadanie zarówno pobudzenie organizmu do wytwarzania insuliny, jak i kontrolę poziomu glukozy we krwi.

“Większość obecnych terapii wymaga ciągłego dostarczania. Nasze podejście tworzy falę szybkiego uwalniania w razie potrzeby, a następnie spowalnia lub nawet zatrzymuje uwalnianie, gdy poziom glukozy jest stabilny.”

Dr Richard Leapman, dyrektor naukowy National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering (NIBIB) w Maryland, USA, w wywiadzie powiedział:

“Cotygodniowe użycie plastra terapeutycznego jest dużo mniej skomplikowane i mniej bolesne niż obecnie stosowane terapie”

“Ta eksperymentalna terapia wykorzystuje fakt, że osoby z cukrzycą typu 2 mogą nadal wytwarzać insulinę

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że skuteczność plastra terapeutycznego została już potwierdzona w badaniach ekperymentalnych na myszach:

“Ponieważ dotychczasowe testy odbyły się na myszach, nie możemy się doczekać, aby wyniki tych badań powtórzyły się u pacjentów z cukrzycą typu 2.”

Naukowcy oszacowali, że około 3cm2 plastra terapeutycznego zawiera wystarczającą dawkę leku, aby kontrolować poziom glukozy u myszy przez cały tydzień. Obecne badania skupiają się na tym, aby określić prawidłową wielkość plastra przed przeprowadzeniem dalszych testów na ludziach.

Interesują Cie nowatorskie metod leczenia cukrzycy? Zerknij na kontrolowanie cukrzycy za pomocą smartfona.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.