Nowoczesne leczenie cukrzycy typu 2 za pomocą plastra terapeutycznego

Potrzeba jedynie plastra na skórę, aby zakończyć udrękę ciągłego robienia zastrzyków z insuliny. Miliony osób cierpiących na cukrzycę już niedługo może doczekać się końca robienia codziennych nakłuć i zastrzyków dzięki nowej przełomowej terapii.

Naukowcy stworzyli specjalny plaster, który stymuluje produkcję insuliny w organizmie. Nowy wynalazek daje nadzieję zrewolucjonizować leczenie choroby, która dotyka średnio czterech milionów osób w Wielkiej Brytanii. Terapia polegałaby jedynie na cotygodniowym bezbolesnym nanoszeniu plastra terapeutycznego na skórę.

Obecne leczenie Cukrzycy typu 2

Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, która pozwala organizmowi wykorzystać cukier (glukozę) z węglowodanów w jedzeniu. Zadaniem insuliny jest przenieść glukozę z krwiobiegu do komórek, w których następnie może być zamieniona na energię. W cukrzycy typu 2 zdolność organizmu do wytwarzania lub stosowania insuliny jest w pewnym stopniu upośledzona.

Cukrzyca typu 2 jest złożonym schorzeniem i wywiera ogromny wpływ na życie chorujących na nią ludzi i ich rodziny. Każda nowa opcja leczenia, która mogłaby ten wpływ zmniejszyć, jest bardzo pożądana.

Pacjenci chorzy na cukrzycę zazwyczaj wymagają leczenia insuliną, poprzez wstrzykiwanie jej bezpośrednio pod skórę, w ilościach, które są specjalnie dobierane.

Przewaga plastra terapeutycznego

Inteligentny plaster wprowadziłby radykalną zmianę w leczeniu tej choroby. Zaprojektowany został nie tylko z myślą o uwalnianiu, ale również  o spowalnianianiu, a nawet zatrzymaniu składników aktywnych w zależności od poziomu glukozy we krwi.

Efekt terapeutyczny będzie polegał na dostarczaniu leku poprzez rozpuszczalne mikroigły przenikające przez skórę. Zastosowana w plastrach substancja to ekstrakt z brązowych alg zmieszany z innymi środkami aktywnymi. Zadaniem plastra terapeutycznego będzie zarówno pobudzenie organizmu do wytwarzania insuliny, jak i kontrola poziomu cukru we krwi.

“Większość obecnych terapii wymaga ciągłego dostarczania. Nasze podejście tworzy falę szybkiego uwalniania w razie potrzeby, a następnie spowalnia lub nawet zatrzymuje uwalnianie, gdy poziom glukozy jest stabilny. ”

Dr Richard Leapman, dyrektor naukowy National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering (NIBIB) w Maryland, USA, gdzie została opracowana terapia, powiedział:

“Cotygodniowe użycie plastra terapeutycznego jest dużo mniej skomplikowane i mniej bolesne niż obecnie stosowane terapie.”

“Ta eksperymentalna terapia wykorzystuje fakt, że osoby z cukrzycą typu 2 mogą nadal wytwarzać insulinę.”

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że skuteczność plastra terapeutycznego została już potwierdzona na myszach.

“Ponieważ dotychczasowe testy odbyły się na myszach, nie możemy się doczekać, aby wyniki tych badań powtórzyły się u pacjentów z cukrzycą typu 2.”

Naukowcy oszacowali, że około 3cm2 plastra terapeutycznego zawiera wystarczającą ilość leku, aby kontrolować poziom cukru u myszy przez cały tydzień. Obecne badania skupiają się na tym, aby określić prawidłową wielkość plastra przed przeprowadzeniem dalszych testów na ludziach.

Chciałbyś wiedzieć więcej o nowatorskich metodach leczenia, przeczytaj również o kontrolowaniu cukrzycy za pomocą telefonów komórkowych.

Podobał Ci się artykuł ? Podziel się nim na twoim medium społecznosciowym