Znamy gen powodujący Alzheimera – jest sposób na jego wyeliminowanie

Grupa naukowców z Kalifornii zidentyfikowała gen, który jest głównym czynnikiem rozwoju choroby Alzheimera. Co najważniejsze, udało im się z powodzeniem naprawić go na modelu ludzkich komórek.

Według naukowców ludzie, którzy mają jedną kopię genu „apoE4”, są dwa razy bardziej narażenie na ryzyko rozwoju Alzheimera. Osoby z dwiema kopiami mają już to ryzyko 12 razy większe !

Korzystając z tych odkryć, dr Yadong Huang i jego zespół twierdzą, że byli w stanie podmienić gen apoE4 na nieszkodliwy gen apoE3, który różni się tylko nieznacznie, jednak białko, które produkuje, jest dużo mniej szkodliwe dla komórek mózgowych.

Ludzkie komórki, zamiast mysz

Huang dokonał tego przełomu, eksperymentując na ludzkich komórkach macierzystych zamiast myszach: „Wiele terapii działa pięknie na modelu mysim, ale do tej pory wszystkie one zawiodły w badaniach klinicznych”, oznajmił Huang w komunikacie prasowym. „Pokazuje to, jak bardzo słabo te modele naśladują ludzką chorobę Alzheimera. Rozwój leków w ciągu ostatnich 10 lat był tylko jednym wielkim rozczarowaniem”

Naukowcy z Gladston Institute w San Francisco przeanalizowali komórki nerwowe od pacjentów z chorobą Alzheimera, którzy posiadają dwie kopie genu apoE4. Wykorzystując pluripotencjalne komórki macierzyste, zespół był po raz pierwszy w stanie zobaczyć efekt eliminacji tego genu w komórkach mózgowych. Doszli do wniosku, że usunięcie białka apoE4 z organizmu wyeliminowałoby główną przyczynę rozwoju Alzheimera u ludzi.

Co więcej, korekta apoE4 przywróciła normalną funkcję komórek i zlikwidowała wszystkie objawy choroby. Wyniki badań sugerują, że obecność genu apoE4 powoduje uszkodzenie mózgu, którego można uniknąć poprzez jego neutralizację. Naukowcy zaczęli już współpracę z przemysłem farmaceutycznym w nadziei, że badania na ludziach rozpoczną się w niedalekiej przyszłości.

Leczenie Alzheimera w przyszłości

Profesor Goedert uważa, że ​​badane leki na chorobę Alzheimera często zawodzą, ponieważ zbyt późno zostają wprowadzone do leczenia.

„Przyszłe terapie skierowane na eliminacje genu apoE4 zostałyby podjęte, zanim  jeszcze choroba się rozwinie, tak aby zapobiec objawom, raczej niż próbować je odwrócić” – oznajmił profesor Michela Goederta z Uniwersytetu w Cambridge, który był zaangażowany w odkrywanie roli blaszek amyloidowych w rozwoju choroby Alzheimera.

Profesor dodał również: „Choroba Alzheimera w ciągu następnych 10 lat będzie możliwa do opanowania, na tej samej zasadzie co HIV. Dana osoba dalej będzie chora, ale objawy zostaną zahamowane poprzez leczenie farmakologiczne. Za 10 lat będziemy mieli zupełnie inny obraz Alzheimera. Przestanie być poważnym problem społecznym.”

Przeczytaj także: Wyleczenie Alzheimera możliwe poprzez obniżenie poziomu tylko jednego enzymu ?


Źrd inf.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-5598041/Alzheimers-gene-neutralised-human-brain-cells-time.html#ixzz5CLXbxNOu

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.