Odwrócenie procesu starzenia – badania kliniczne są w toku !

Większość z nas pragnęłaby cofnąć zegar życia do czasów młodości i nigdy się nie zestarzeć. Mało osób natomiast wie, że komórki macierzyste mają potencjał, aby to pragnienie zrealizować i na całym świecie przeprowadzanych jest szereg badań, aby tego dokonać.

Badania kliniczne są już w toku, a dotychczasowe wyniki zapowiadają się obiecująco. Próby obejmują wszystkie procesy starzenia się i chorób związanych z wiekiem. Najbardziej charakterystyczne dla wieku starczego to choroby serca, spadek sprawności fizycznej, udary mózgu oraz schorzenia neurologiczne takie Alzheimer czy Parkinson.

Komórki macierzyste na poprawę kondycji

Wyniki dwóch odrębnych badań opublikowanych ostatnio w czasopiśmie „The Journals of Gerontology” pokazują, że komórki macierzyste wywierają pozytywny wpływ na ogólną kondycję organizmu. Pacjenci w wieku 80+ i 90+ lat otrzymali w eksperymencie zastrzyk z komórek macierzystych. Większość z nich wykazała znaczną poprawę funkcjonowania mózgu, zdrowia serca i poprawę sprawności fizycznej. Pojawienie się takiej terapii na rynku w ciągu najbliższych 5 do 10 lat jest bardzo realne.

Wraz z wiekiem nasze hematopoetyczne komórki macierzyste ulegają pogorszeniu, co utrudnia organizmowi zwalczanie takich chorób jak na przykład rak. Badanie w Weill Cornell Medicine z powodzeniem zastąpiło te komórki u starszych myszy komórkami od młodszych osobników. Zabieg nie zaszkodził młodym myszom, natomiast poprawił parametry krwi u starszych osobników, dzięki czemu mogły lepiej zwalczać różne choroby.

Proces starzenia serca zahamowany dzięki komórkom macierzystym

Jednym z najczęstszych problemów starzenia się jest pogorszenie zdrowia serca. Dostępne obecnie zabiegi obejmują techniki inwazyjne, a w niektórych przypadkach również operacje na otwartym sercu. Operacje te są ryzykownym procederem, bez względu na to, jak doświadczony jest chirurg. Właśnie z tego powodu naukowcy usilnie poszukują terapii komórkami macierzystymi w zakresie leczenia problemów kardiologicznych.

W Centrum Medycznym Cedars-Sinai przeprowadzany został eksperyment, w którym starzejącym się szczurom podane zostały młode komórki macierzyste serca. Wyniki badań przyniosły pozytywne rezultaty i sugerują możliwość odwrócenia procesu starzenia się serca u osób starszych. Nie są to co prawda badania kliniczne, ale jest to obiecująca zapowiedź dalszych testów.

Przywrócenie sprawności po udarze mózgu

Pozytywne wyniki zaobserwowano również podczas leczenia komórkami macierzystymi pacjentów z udarem mózgu. Udary nie są wyłącznie chorobą związaną z wiekiem, ale najczęściej dotykają osób starszych. Spowodowane są najczęściej odkładaniem się płytek w tętnicach, przez co blokowany jest przepływ krwi do mózgu, a wraz z nim ograniczona jest ilość dostarczanego tam tlenu. Skutki udaru mogą być druzgocące i spowodować, że pacjent nie będzie mógł w stanie prawidłowo mówić, czy chodzić.

W badaniu klinicznym, kierowanym przez dr. Gary’ego Steinburga, profesora ze Stanford School of Medicine, naukowcy wstrzyknęli dorosłe komórki macierzyste do mózgu pacjentów po udarze. Było to małe badanie, ale wszyscy uczestnicy zauważyli przywrócenie funkcji motorycznych. Pacjenci mogli znowu chodzić i nadal są w stanie to robić po ponad 2 latach po leczeniu. Leczenie komórkami macierzystymi może okazać się najlepszym sposobem na przywrócenie sprawności po udarze mózgu.

Starzenie się umysłu – badania kliniczne są w toku

Naukowcy chcą wykorzystać komórki macierzyste w tej jednej z najbardziej opornych na leczenie chorób neurologicznych. W Park Avenue Stem Cell Therapy Center w Nowym Jorku badana jest technika nazywana „frakcją zrębu naczyniowego” (ang. stromal vascular fraction) w leczeniu różnych chorób zwyrodnieniowych, w tym Alzheimera. Metoda ta wykorzystuje niektóre komórki tłuszczowe pacjenta do ekstrakcji komórek macierzystych, które następnie wstrzykuje się pacjentowi. Wyniki tych badań dają ogromną nadzieję dla chorych na Alzheimera. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, lekarze w niedalekiej przyszłości będą mogli leczyć tę chorobę za pomocą jednodniowych operacji.

Przeczytaj także: Bill Gates zafunduje 100 milionów na znalezienie leku na Alzheimera

Pewnie sam sobie odpowiedział na pytanie znajdujące się w nagłówku. Ciekawi mnie co  sądzisz na ten temat czytelniku. Czy będzie można kiedyś odwrócić proces starzenia ? A może uważasz, że nie przyszła na świat jeszcze osoba, która dożyje czasów, w których będzie to możliwe ? 

 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.