Czy będzie można odwrócić proces starzenia za pomocą komórek macierzystych ?

Większość z nas pragnęłaby cofnąć zegar życia do czasów młodości i nigdy się nie zestarzeć. Mało osób natomiast wie, że komórki macierzyste mają potencjał, aby to pragnienie zrealizować i na całym świecie przeprowadzanych jest szereg badań, aby tego dokonać.

Badania kliniczne na ludziach już w toku a dotychczasowe wyniki okazują się pozytywne. Próby obejmują wszystkie procesy starzenia się i chorób związanych z wiekiem, w tym ogólnego osłabienia kondycji fizycznej, zwyrodnienia serca, udarów oraz schorzenia neurologiczne takie Alzheimer czy Parkinson. Większość badań klinicznych jest jeszcze na wczesnych etapach, ale wyniki, jakie do tej pory udało się uzyskać, są obiecujące.

Choroba Alzheimera

Naukowcy chcą wykorzystać komórki macierzyste w tej jednej z najbardziej opornych na leczenie chorób neurologicznych. W Park Avenue Stem Cell Therapy Center w Nowym Jorku badana jest technika nazywana „frakcją zrębu naczyniowego” (ang. stromal vascular fraction) w leczeniu różnych chorób zwyrodnieniowych, w tym Alzheimera. Metoda ta wykorzystuje niektóre komórki tłuszczowe pacjenta do ekstrakcji komórek macierzystych, które następnie wstrzykuje się pacjentowi. Badania te dają ogromną nadzieję dla chorych na Alzheimera. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, lekarze w niedalekiej przyszłości będą mogli leczyć tę chorobę za pomocą jednodniowych operacji.

Przeczytaj więcej na ten temat: Bill Gates wyłożył 100 milionów z własnej kieszeni na znalezienie leku na Alzheimera

Komórki macierzyste na poprawę kondycji

Wyniki dwóch odrębnych badań opublikowanych ostatnio w czasopiśmie „The Journals of Gerontology” pokazują, że komórki macierzyste wywierają pozytywny wpływ na ogólną kondycję organizmu. Pacjenci w wieku 80+ i 90+ lat otrzymali w eksperymencie zastrzyk z komórek macierzystych. Większość z nich wykazała znaczną poprawę funkcjonowania mózgu, zdrowia serca i poprawę kondycji fizycznej. Pojawienie się takiej terapii na rynku w ciągu najbliższych 5 do 10 lat jest bardzo realne.

Wraz z wiekiem nasze hematopoetyczne komórki macierzyste ulegają pogorszeniu, co utrudnia organizmowi zwalczanie takich chorób jak na przykład rak. Badanie w Weill Cornell Medicine z powodzeniem zastąpiło te komórki u starszych myszy komórkami od młodszych osobników. Zabieg nie zaszkodził młodym myszom, natomiast poprawił parametry krwi u starszych osobników, dzięki czemu mogły lepiej zwalczać różne choroby.

Komórki macierzyste w walce ze starzeniem się serca

Jednym z najczęstszych problemów starzenia się, jest pogorszenie zdrowia naszego serca. Dostępne obecnie zabiegi obejmują techniki inwazyjne, a w niektórych przypadkach również operacje na otwartym sercu. Operacje te są ryzykownym procederem, bez względu na to, jak doświadczony jest chirurg. Właśnie z tego powodu naukowcy usilnie poszukują terapii komórkami macierzystymi w zakresie leczenia problemów kardiologicznych.

W Centrum Medycznym Cedars-Sinai przeprowadzany został eksperyment, w którym starzejącym się szczurom podane zostały młode komórki macierzyste serca. Wyniki badań przyniosły pozytywne rezultaty i sugerują możliwość odwrócenia procesu starzenia się serca u osób starszych. Nie są to co prawda badania na ludziach, ale jest to obiecująca zapowiedź dalszych testów.

Odwrócenie skutków udaru mózgu

Pozytywne wyniki zaobserwowano również podczas leczenia komórkami macierzystymi pacjentów z udarem mózgu. Udary nie są wyłącznie chorobą związaną z wiekiem, ale najczęściej dotykają osób starszych. Spowodowane są najczęściej odkładaniem się płytek w tętnicach, przez co blokowany jest przepływ krwi do mózgu, a wraz z nim ograniczona jest ilość dostarczanego tam tlenu. Skutki udaru mogą być druzgocące i sprawić, że pacjent nie będzie mógł w stanie prawidłowo mówić, czy chodzić.

W badaniu klinicznym na ludziach, kierowanym przez dr. Gary’ego Steinburga, profesora ze Stanford School of Medicine, naukowcy wstrzyknęli dorosłe komórki macierzyste do mózgu pacjentów po udarze. Było to małe badanie, ale wszyscy uczestnicy zauważyli przywrócenie funkcji motorycznych. Pacjenci mogli znowu chodzić i nadal są w stanie to robić po ponad 2 latach po leczeniu. Leczenie komórkami macierzystymi może być najlepszym sposobem na odwrócenie skutków udaru mózgu.

Każdy na pewno sam sobie odpowiedział na pytanie znajdujące się w nagłówku. Ciekawi mnie co ty sądzisz na ten temat czytelniku. Czy będzie można kiedyś odwrócić proces starzenia ? A może uważasz, że nie przyszła na świat jeszcze osoba, która dożyje czasów, w których będzie to możliwe ? Wypowiedz się, co sądzisz na temat.

 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł
Translate