Pionierski zabieg wyleczył ślepotę u osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej

W ciągu pięciu lat byłaby dostępna terapia umożliwiająca wyleczenie zwyrodnienia plamki żółtej – najczęstszej przyczyny ślepoty u osób starszych. W eksperymentalnej terapii wykorzystującej komórki macierzyste udało się przywrócić wzrok dwóm starszym pacjentom – kobiecie w wieku 60 lat i mężczyźnie w wieku 86 lat. Obydwoje cierpieli na zaawansowane stadium tej choroby. Nie byli w stanie zobaczyć książki, nie wspominając już o literach.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej (ang. age-related macular degeneration, AMD) jest najczęstszą przyczyną ślepoty u osób w wieku powyżej 50 lat. Skutkuje powolną utratą wzroku objawiającą się rozmyciem i utratą widzenia centralnego. Wyróżnia się dwie odmiany tej choroby: mokrą oraz suchą. Pacjenci z badania mieli szybko rozwijającą się postać mokrą. Przykładowe widzenie osoby z AMD jest takie jak na obrazku wyróżniającym. Plamka żółta stanowi część siatkówki związaną z centralnym widzeniem, czyli tam, gdzie kierujemy wzrok. Nawet najmniejsze utracenie pola widzenia w tym obszarze może znacznie utrudnić życie.

Eksperyment został przeprowadzony w ramach projektu „London Project to Cure Blindness”. Naukowcy zastąpili chore komórki w tylnej części oka membraną pokrytą zarodkowymi komórkami macierzystymi. Aby tego dokonać, zaprojektowano w tym celu specjalne narzędzie umożliwiające wstawienie membrany pod siatkówkę. Operacje trwały prawie dwie godziny.

Sukcesy po przełomowym zabiegu

Po badaniu pacjenci byli monitorowani przez rok, odnotowując w tym czasie znaczną poprawę. Mierzona liniami na tablicy okulistycznej poprawa widzenia była o wiele większa niż zakładane przez naukowców 3 linijki. Pierwszy pacjent miał poprawę wzroku o sześć linijek, a drugi o pięć. Obydwoje obecnie są w stanie czytać (w okularach) w tempie 50-80 słów na minutę.

„Po zabiegu mój wzrok poprawił się do tego stopnia, że mogę teraz normalnie czytać gazetę i pomóc mojej żonie w ogrodzie. To wspaniałe, co zrobił zespół i czuję się teraz bardzo szczęśliwy, że odzyskałem wzrok” – powiedział 86-letni uczestnik badania.

„Mamy nadzieję, że doprowadzi to do taniej i praktycznej terapii, która mogłaby zostać udostępniona pacjentom w ciągu najbliższych pięciu lat”– wypowiedział się profesor Pete Coffey z Instytutu Okulistyki UCL.

Jednym z niewątpliwych zalet terapii jest to, że po zabiegu nie ma potrzeby stosowania silnych leków immunosupresyjnych, zapobiegających odrzuceniu komórek macierzystych. Leki te wystarczy tylko podawać do oka, w ciągu dwóch, góra trzech lat.

W przyszłości procedura mogłaby być równie powszechnie stosowana, co operacje zaćmy, pomagając sporej liczbie pacjentów, którzy tracą wzrok z powodu AMD. Zespół ma nadzieję, że metoda również pomoże w leczeniu suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej.

Ostatnio bardzo dużo dzieje się w chorobach zwyrodnieniowych oczu. Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o myszach, którym przywrócono wzrok wszczepiając nanoprzewody w miejsce fotoreceptorów.

Źródło inf. Nature biotechnology

https://www.nature.com/articles/nbt.4114

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.