Powstaje 10 razy bardziej wydajny interfejs mózg-komputer

Czy świadomość będzie można kiedyś wrzucić na „kompa” czy zgrać na „piórko” ? Ten człowiek twierdzi, że tak. Elon Musk w wywiadzie dla Joe Rogana oznajmił, że Neuralink będzie miał coś niezwykłego do ogłoszenia w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W trakcie wywiadu spalił „zioło” i wypił whisky.

„Myślę, że za kilka miesięcy będziemy mieć coś interesującego do ogłoszenia … to jest lepsze, niż ktokolwiek potrafi sobie wyobrazić”, powiedział w Joe Rogan Experience.

Musk, który jest właścicielem firmy Neuralink, uważa, że jego nowa technologia będzie w stanie bezproblemowo łączyć ludzi z komputerami, dając nam szansę na „symbiozę” ze sztuczną inteligencją (AI). Wynalazek ma umożliwić nadludzkie możliwości każdemu, kto tego zapragnie. Może okazać się również potrzebny dla ciężko chorych osób na przykład borykających się z chorobą Parkinsona.

W tym celu Neuralink opracowuje interfejsy mózg-komputer, aby połączyć ludzi z komputerami. Następny model byłby bardziej wydajny od poprzedniego o co najmniej rząd wielkości. Taki ogromny przeskok świadczy o wykładniczym postępie tej technologi. Ciężko to sobie wyobrazić jak będzie wyglądać interakcja między ludźmi a komputerami za kilka dekad, jeśli kolejne modele będą wypuszczane co 2-3 lata z 10-krotnie szybszą wydajnością.

Musk stwierdził, że skoro nie jesteśmy w stanie oderwać się od naszych komórek, to już jesteśmy cyborgami. Nie jesteśmy tak mądrzy, jak one, ponieważ transfer danych, który przesyłamy z naszych telefonów do naszych mózgów, nie jest tak szybki, jak mógłby się odbywać. W tej chwili ludzie kontaktują się ze sobą, wysyłając ok. 10 bitów informacji na sekundę. Dla porównania komputery robią to w tempie ok biliona bitów na sekundę.

„Twój telefon już jest rozszerzeniem Ciebie, już jesteś cyborgiem, większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, po prostu transfer danych … jest powolny, bardzo powolny. Przepływ informacji pomiędzy twoją biologiczną jaźnią a cyfrową jest maleńki niczym słomka. Musimy teraz zamienić tę maleńką słomę w gigantyczną rzekę „ – a to umożliwić ma interfejs mózg-komputer o ogromnej przepustowości.

Musk, jeszcze zanim spalił „zioło”, wspomniał, że technologia ta może ostatecznie pozwolić ludziom stworzyć kopie samego się, która będzie żyć, kiedy nasze ciała dawno umrą. Bez względu na to, jak sprawa potoczy się dalej, cyborgizacja społeczeństwa jest tylko kwestią czasu.

„Jeśli twoje biologiczne ja umrze, będziesz mógł przesłać je do nowej jednostki, dosłownie” powiedział Musk.

Musk zdradził, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy poznamy więcej szczegółów na temat tego wynalazku lub nawet zobaczymy któryś z najnowszych prototypów.

Czy granica między ludźmi i maszynami za kilka dekad ulegnie „zatarciu” ? Żyjemy w naprawdę interesujących czasach.

Zobacz także:

Inżynierowie z MIT stworzyli interfejs odczytujący nasze myśli

Sterowanie protez za pomocą interfejsu mózg-komputer to nie sci-fi !

Inżynierowie z MIT stworzyli interfejs odczytujący nasze myśli

Wydrukowane zostało pierwsze sztuczne oko zmieniające światło na impulsy elektryczne


Źródło informacji:
nextbigfuture.com/2018/09/neuralink-brain-computer-interface-ten-times-better-than-anything-before-to-be-announced-in-months.html

https://www.cnbc.com/2018/09/07/elon-musk-discusses-neurolink-on-joe-rogan-podcast.html


Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.