Powstaje nowa klasa antybiotyków od ponad 30 lat

Nowy stworzony do zabijania superbakterii antybiotyk, po raz pierwszy został przetestowany w leczeniu infekcji. Należy do nowej klasy antybiotyków od ponad 30 lat i jest opłacalną komercyjnie wersją tejksobaktyny – naturalnego antybiotyku odkrytego przez amerykańskich naukowców w próbkach gleby w 2015 roku. Wydarzenie to zostało okrzyknięte „przełomem” w walce z opornymi na antybiotyki patogenami, takimi jak MRSA i VRE. ( Na zdjęciu pokazany jest ropień wywołany infekcjom bakteryjną MRSA )

Teraz naukowcy z „University of Lincoln’s School of Pharmacy” w Wielkiej Brytanii z powodzeniem stworzyli uproszczoną, syntetyczną postać tejksobaktyny, która została użyta do wyleczenia infekcji bakteryjnej u myszy. Oprócz zlikwidowania infekcji zamiennik tejksobaktyny złagodził przebieg infekcji, co nie miało miejsca w przypadku klinicznie stosowanego antybiotyku, moksyfloksacyny, użytego w próbie kontrolnej.

Aby ułatwić odtworzenie antybiotyku, zastąpione zostały kluczowe aminokwasy w określonych punktach jego struktury. W ten sposób zespół stworzył bibliotekę syntetycznych zamienników tejksobaktyny. Po wykazaniu, że są one bardzo silne in vitro przeciwko superbakteriom, naukowcy przetestowali jeden z nich do leczenia ciężkiej infekcji bakteryjnej u myszy.

Nowe antybiotyki potrzebne na wczoraj

Przypuszcza się, że nawet 10 milionów osób będzie co roku ulegać lekoopornym infekcjom w połowie XXI wieku. Opracowywanie nowych antybiotyków, które mogą być wykorzystane jako leki ostatniej szansy, to wyzwanie stojące przed całym światem. 

„Potrzebujemy nowej broni do walki z patogenami opornymi na antybiotyki. Leki, które celują w fundamentalny mechanizm przetrwania bakterii, oraz takie, które zmniejszają reakcje zapalne gospodarza potrzebne są na wczoraj „

Kiedy odkryto tejksobaktynę, był to przełom sam w sobie. Nowy antybiotyk „na próbkach” zabijał bakterie bez wykrywalnej oporności, w tym superbakterie takie jak MRSA i VRE. Naturalna tejksobaktyna nie mogła być jednak zastosowana u ludzi. Przełożenie tego sukcesu na stworzenie łatwych w wyprodukowaniu i użyciu syntetycznych odpowiedników jest prawdziwym przełomem w walce z bakteriami.

„Pozostało jeszcze sporo pracy do wykonania, aby nowy antybiotyk został dopuszczony do leczenia. Jesteśmy prawdopodobnie jakieś sześć do dziesięciu lat od leku, który jest przepisywany pacjentom. W każdym razie opracowując jeszcze lepsze wersje tejksobaktyny idziemy we właściwym kierunku „

Zespół z uniwersytetu tworzy jeszcze większą bibliotekę uproszczonych syntetycznie wersji tejksobaktyny, które mogą przyczynić się do powstania innych nowych, ale z tej samej grupy antybiotyków.

Źródło inf.

sciencedaily.com/releases/2018/03/180323130835.htm

news-medical.net/news/20180323/Scientists-create-synthesized-antibiotic-capable-of-treating-superbugs.aspx

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.