Powstaje pierwszy skuteczny lek na Alzheimera

Brytyjscy naukowcy ogłosili niedawno”przełomowe” wyniki badań nad nowym lekiem na Alzheimera. Może być dostępny do użytku dla pacjentów już w ciągu następnych pięciu lat.

Nowy potencjalny lek na Alzheimera to BAN2401. Skierowany jest przeciwko beta-amyloidom, białku odpowiedzialnego za początek i rozwój choroby Alzheimera. Związek przeciwciał, zwany BAN2401, znacząco spowolnił tempo spadku myślenia wśród osób cierpiących na tę chorobę, hamując nagromadzenie się tego toksycznego białka.

Lek powstaje w ramach współpracy firm farmaceutycznych Biogen i Eisai. Wyniki z 2 fazy badań klinicznych zaprezentowane zostały na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Chicago i wywołały entuzjazm w środowisku naukowym.

Choroba Alzheimera powstaje, w wyniku nagromadzenia się białka „beta-amyloidu” który zlepia się, tworząc płytki między komórkami mózgu i zaburza ich funkcję. Pierwsza zostaje dotknięta przez chorobę pamięć , następnie ulegają pogorszeniu komunikowanie się, rozumowanie oraz zachowanie.

W badaniu klinicznym II fazy wykazano, że BAN2401 zapobiega nagromadzeniu się blaszek beta-amyloidu. Oczekuje się, rozpoczęcia badania III fazy , w których lek będzie testowany na większej grupie pacjentów i w dłuższym okresie.

Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, to za jakieś cztery latach skończą się badania, a to oznacza, że ​​BAN2401 może być ogólnie dostępny w 2023 roku. Na Alzheimera do tej pory nie zostały opracowane żadne leki.

Badaniem objęto 856 osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub wczesnym początkiem choroby Alzheimera, którym podano pięć różnych dawek BAN2401. Biorąc pod uwagę liczbę osób biorących udział w badaniu, wyniki są pozytywne i należy je przyjmować z optymizmem.

ChAlzheimera obraz mózguPL

Najwyższa dawka, 10 miligramów na kilogram masy ciała pacjenta podawanej dożylnie raz na dwa tygodnie, wykazała najbardziej obiecujące wyniki. Tempo spadku myślenia u pacjentów przyjmujących większą dawkę leku było o 47% wolniejsze niż u osób przyjmujących placebo. Pod koniec 18-miesięcznego badania u 81 procent osób, poziom beta-amyloidu w mózgu został oczyszczony do prawidłowego poziomu.

Takie pozytywne, wczesne wyniki oznaczają, że BAN2401, rozwijany przez amerykańskiego giganta biotechnologicznego Biogen i japońskiego producenta leków Eisai, może liczyć na przyspieszone procedury.

Minęło piętnaście lat od opracowania ostatniego leku na otępienie. Rozwoju leków na Alzheimera zaliczył w tym czasie co najmniej dziewięć nieudanych prób, które zawiodły w późnych etapach badań klinicznych.

Nowe dane zaskoczyły ekspertów, ponieważ po 12 miesiącach wydawało się, że lek stanie się kolejną porażką, gdy początkowo wydawał się, że jest nieskuteczny. Nowe wyniki potwierdziły, że oczyszczenie mózgu z beta-amyloidu jest sposobem na opanowanie choroby.

Dane pokazują, że obecnie na demencję na całym cierpi świecie ponad 50 milionów osób, z których większość ma Alzheimera. Do roku 2050 liczba ta może się podwoić do ponad 100 milionów. Oczekuje się, że jedna na trzy osoby urodzone w tym roku rozwinie demencję w pewnym momencie swojego życia.

Chociaż niektóre leki mogą złagodzić objawy, nie wszystkim pomagają i ostatecznie nie powstrzymują podstawowej przyczyny choroby.

Wystąpiły pewne skutki uboczne i będzie to badane w przyszłości. Odkrywanie leków jest złożonym procesem, a BAN2401 będzie musiał zostać jeszcze dokładniej przetestowany pod kątem bezpieczeństwa, zanim trafi do pacjentów.

Nie ma wątpliwości, że jest to pewien krok naprzód. Przyszłe badania powinny zbadać szerszy zakres dawek u większej liczby osób dla różnych typów i różnych etapów demencji. Na obecnym etapie został przetestowany u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i łagodną chorobą Alzheimera.

Zobacz także: 

Znamy gen powodujący Alzheimera jest sposób na jego wyeliminowanie

Wyleczenie choroby Alzheimera będzie możliwe poprzez obniżenie poziomu jednego enzymu

Głęboka stymulacja mózgu leczy objawy Alzheimera


Źródło informacji:
www.express.co.uk/news/uk/994916/alzheimers-new-drug-spectacular-results-british-scientists-clinical-trial


Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.