Wrażliwe na dotyk protezy stają się faktem

Istnieją już pierwsze protezy, dające możliwość przywrócenia zmysłu dotyku, niepełnosprawnym, którzy utracili kończyny. Pomimo że jest to prototyp, jesteśmy o krok bliżej dnia, w którym będziemy żyli pośród posiadających bioelektroniczne części ciała cyborgów. Sukces ten został osiągnięty przez zespoły badawcze z Włoch, Szwajcarii i Niemiec po wielu latach badań w dziedzinie robotyki i informatyki.

Technologia łączy przenośną bioelektroniczną rękę z komputerem, który przekształca impulsy elektryczne pochodzące ze sztucznych palców na język zrozumiały dla mózgu. Pomiędzy protezą a układem nerwowym znajduje się seria maleńkich elektrod i wyrafinowanych czujników, które wysyłając i odbierając impulsy elektryczne, dają wrażenie zmysłu dotyku.

Almerina Mascarello, która straciła rękę ponad 20 lat temu, jako pierwsza została wybrana do przetestowania prototypu przenośnej protezy. Nie czuje się teraz jakaś nadludzka. Zamiast tego powiedziała BBC, że robotyczna kończyna daje jej wiele przyjemności z wykonywania prostych czynności, takich jak ubieranie czy wiązanie butów bez niczyjej pomocy. „Takie przyziemne, ale naprawdę bardzo ważne rzeczy. Czujesz się wtedy kompletny” – powiedziała.

 

Bioniczna ręka Almeriny Mascarello
Bioelektroniczna dłoń Almeriny Mascarello

Protetyczne kończyny lepsze od ludzkich

Paolo Rossini, neurolog z University Hospital Agostino Gemelli w Rzymie, widzi nawet zastosowanie tej technologii w czymś więcej niż tylko wykonywaniu codziennych czynności. Powiedział BBC, że „kiedy już będzie można w pełni sterować mózgiem swoją robotyczną kończynę, da to możliwość stworzenia protezy, która będzie wykonywać bardziej złożone ruchy niż dłoń z pięcioma palcami”.

Pierwszy cyborg z robotyczną ręką wrażliwą na dotyk

Technologia wrażliwej na dotyk protezy została opracowana już wcześniej, w roku 2014. Sprzęt niezbędny do jej obsługi w tym czasie jednak był na tyle duży, że robotyczna kończyna nie mogła opuścić laboratorium.

Model otrzymał Dennis Aabo Sorensena, który stracił rękę w 2004 roku w wyniku wybuchu petardy, stając się tym samym jednym z pierwszych cyborgów. Odzyskanie zmysłu dotyku było dla niego fantastyczne. Powiedział „Jestem w stanie poczuć różne tekstury. Rozpoznać, czy obiekty są twarde, czy miękkie i jest to po prostu niesamowite, kiedy to robię. „

Testy wykazały, że Dennis był w stanie rozróżniać twarde, miękkie i pośrednie materiały w 78 procentach przypadków. W 88 procentach mógł poprawnie opisać rozmiar i kształt konkretnych przedmiotów, takich jak baseball, szklanka czy mandarynka.

Trzy lata później Almerina uzyskała tą samą możliwość, niosąc jedynie mały komputer w plecaku. Niestety musiała oddać bioelektroniczną rękę po sześciomiesięcznych testach. Ma jednak nadzieję, że gdy tylko uda się ją skomercjalizować, odzyska już ją na zawsze.

Dennis Aabo Sorensena w czasie testów
Dennis Aabo Sorensena w czasie testów

Poczytaj więcej tematów na temat bioelektroniki: Kontrolowanie przewlekłych chorób za pomocą smartfonu.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.