Protezy odbierające bodźce czuciowe stają się faktem

Istnieją już pierwsze protezy mogąca przywrócić zmysł dotyku ludziom, którzy stracili kończyny. Pomimo że wciąż jako prototyp, jesteśmy o krok bliżej dnia, w którym dostępne będą w pełni wrażliwe na dotyk bioniczne kończyny. Sukces ten został osiągnięty po wielu latach badań w dziedzinie robotyki, prowadzonych przez zespoły we Włoszech, Szwajcarii i Niemczech.

Technologia łączy przenośną bioniczną rękę z komputerem, który przekształca informację pochodzącą ze sztucznych palców protezy na język zrozumiały dla mózgu. Pomiędzy protezą a układem nerwowym znajduje się seria maleńkich elektrod i wyrafinowanych czujników, które wysyłając i odbierając impulsy elektryczne, dają wrażenie zmysł dotyku.

Almerina Mascarello, która straciła rękę ponad 20 lat temu, jako pierwsza została wybrana do przetestowania prototypu przenośnej protezy. Nie czuje się teraz jakaś nadludzka. Zamiast tego powiedziała BBC, że protetyczna kończyna daje jej wiele przyjemności z wykonywania prostych czynności, takich jak ubieranie czy wiązanie butów bez niczyjej pomocy. “Takie przyziemne, ale naprawdę bardzo ważne rzeczy. Czujesz się wtedy kompletny” – powiedziała.

 

Bioniczna ręka Almeriny Mascarello
Bioniczna ręka Almeriny Mascarello

Protezy mogą dać więcej możliwości niż ludzka kończyna

Paolo Rossini, neurolog z University Hospital Agostino Gemelli w Rzymie, widzi nawet zastosowanie tej technologii w czymś więcej niż tylko wykonywaniu codziennych czynności. Powiedział BBC, że “kiedy już będzie można w pełni sterować mózgiem swoją robotyczną kończynę, da to możliwość stworzenia protezy, która będzie wykonywać bardziej złożone ruchy niż dłoń z pięcioma palcami”.

Rok 2014. Pierwszy cyborg ze sztuczną ręką wrażliwą na dotyk

Technologia wrażliwej na dotyk protezy została opracowana już wcześniej, w roku 2014. Sprzęt niezbędny do jej obsługi w tym czasie jednak był na tyle duży, że protetyczna kończyna nie mogła opuścić laboratorium.

Model otrzymał Dennis Aabo Sorensena, który stracił rękę w 2004 roku w wyniku wybuchu petardy. Odzyskanie zmysłu dotyku było dla niego fantastyczne. Powiedział “Jestem w stanie poczuć różne tekstury. Rozpoznać, czy obiekty są twarde, czy miękkie i jest to po prostu niesamowite, kiedy to robię. ”

Testy wykazały, że Dennis był w stanie rozróżniać twarde, miękkie i pośrednie materiały w 78 procentach przypadków. W 88 procentach  mógł poprawnie opisać rozmiar i kształt konkretnych przedmiotów, takich jak baseball, szklanka czy mandarynka.

Trzy lata później Almerina uzyskała taką samą zdolność, niosąc jedynie mały komputer w plecaku. Niestety musiała oddać bioniczną rękę po sześciomiesięcznych testach. Ma jednak nadzieję, że gdy tylko uda się ją skomercjalizować, odzyska ją już na zawsze.

Dennis Aabo Sorensena w czasie testów
Dennis Aabo Sorensena w czasie testów

Innym ciekawym przykładem zacierania się elektroniki z biologią jest kontrola przewlekłych chorób za pomocą telefonów komórkowych.

Podobał Ci się artykuł ? Podziel się nim na twoim medium społecznosciowym