Czy kolejnym przełomem leczenia raka będzie jego wczesna diagnostyka?

Nowe badanie krwi wykrywa ponad 70 procent wczesnych przypadków raka. Rewolucyjne badanie diagnozuje od razu osiem najczęstszych rodzajów raka i to wtedy, kiedy są najbardziej uleczalne. W przyszłości może to nie tylko całkowicie odmienić diagnostykę, ale również leczenie nowotworów. 

Wczesne wykrycie raka za pomocą tylko jednego testu

Test nazywa się CancerSEEK i został stworzony do diagnostyki aż ośmiu powszechnych rodzajów raka: raka jajnika, wątroby, żołądka, trzustki, przełyku, jelita grubego, płuc i sutka. Pięć z ośmiu analizowanych nowotworów nie ma obecnie żadnego programu badań przesiewowych pozwalających na ich wcześniejsze wykrycie. Skutek tego jest opłakany – 80 procent pacjentów diagnozowana jest w zaawansowanym stadium tych nowotworów. Wczesne wykrycie raka pozwoli na dużo więcej opcji leczenia w tym potencjalnie ratującą życie operację chirurgiczną.

Działanie testu polega na wyszukiwaniu niewielkich zmutowanych ilości DNA i białek we krwi. Zmutowane DNA i białka są uwalniane przez guzy nowotworowe.

„Możemy za pomocą badania krwi, wykryć niedające jeszcze objawów nowotwory i zidentyfikować je, wtedy kiedy można je jeszcze wyleczyć”

Koszty i wyniki badań

CancerSEEK kosztowałby około 500 USD za jednorazowe badanie. To kwota zbliżona lub nawet niższa od  dostępnych obecnie testów przesiewowych mogących wykryć tylko jeden rodzaj nowotworu . Pomimo niemałych kosztów test wykrycia raka na wczesnym etapie mógłby być opłacalny finansowo, bo jak wiadomo leczenie zaawansowanych nowotworów to ogromny koszt zarówno ze strony państwa, jak i pacjentów.

Test CancerSEEK sprawdzany był na ponad 1000 pacjentach z różnymi rodzajami raka, które jeszcze nie dawały przerzutów do innych części ciała. Zwykłe Badanie krwi skutecznie wykryło raka w ponad 70 procentach. Siedmiu przypuszczalnie zdrowym ludziom (mniej niż 1%) błędnie powiedziano by, że mogą mieć raka. W około 83% przypadków badanie dostarczyło również wskazówek, gdzie szukać nowotworu.

Skuteczność nowego testu znacznie się różniła w zależności od typu nowotworu. Rak wątroby i jajnika wykrywany był z największą skutecznością ok. 95% przypadków, trzustki w 75%, przełyku i odbytu w 65%, płuc w 58%, raka piersi w 33%.

Grail i Angel

Amerykański strat-up o nazwie Grail, wspierany przez miliarderów Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, również pracuje nad podobnym wynalazkiem. Firma planuje zrewolucjonizować leczenia raka poprzez zapewnienie dokładnej diagnozy we wczesnych stadiach tej choroby, wtedy kiedy są duże szanse na wyleczenie.

Firma dąży do opracowania łatwo dostępnego testu opartego na krążących w organizmie fragmentach DNA guza. Materiał genetyczny nowotworów już na wczesnych etapach można znaleźć w krwiobiegu, co mogłoby posłużyć nie tylko do wczesnego diagnozowania raka, ale również wybrania najlepszej terapii oraz monitorowania jej postępu. Próba kliniczna o nazwie STRIVE rozpoczęła się już rok temu, aby sprawdzić skuteczność testu zrekrutowanych zostało 120 tys. osób! Na końcowe wyniki badań trzeba będzie niestety poczekać do 2025 roku.

Również Angle – brytyjska firma produkująca sprzęt medyczny pracuje nad podobnym testem, stosując jednak bardziej bezpośrednie podejście. Wczesne wykrycie będzie polegało na wyszukiwaniu krążących we krwi komórek nowotworowych, inaczej niż ma to miejsce w przypadku dwóch poprzednich metod.

Diagnostyka raka w przyszłości

Wszystko wskazuje na to, że oprócz immunoterapii, otrzymamy w przyszłości kolejne narzędzie do wali z rakiem – będzie to bardzo wczesna diagnostyka. Teoretycznie łatwy i tani sposób powalający z 99% dokładnością wykryć wszystkie postacie raka pozwoliłoby nawet na ostateczne pokonanie tej choroby.

Pewnego dnia ludzie mogliby regularnie wykonywać sobie „płynną biopsję”, a wyniki otrzymywaliby w kilka dni po pobraniu krwi. Na razie potrzeba jeszcze sporo czasu i pracy, aby poprawić skuteczność tych testów (73%/1005os.). 

„Musimy poczekać, na wyniki badań, zanim ludzie pomyślą o wykonywaniu testu na własną rękę” – powiedział Nickolas Papadopoulos.

„W przyszłości, kiedy taki test stanie się już powszechnie dostępny”, oznajmił Papadopoulos, „od razu skorzystam z okazji, by go na sobie przetestować”.

Rewolucja ! Jeden zastrzyk może wyleczyć z raka.


Źrd inf.

clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03085888

pharmaphorum.com/news/cancer-blood-test-firm-grail-mulls-hong-kong-ipo/


 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.