Wczesne wykrycie raka możliwe dzięki nowemu testowi

Proste badanie krwi wykryje 70 procent wczesnych przypadków raka, co może w przyszłości całkowicie odmienić diagnostykę nowotworów. Nowe, rewolucyjne badanie, diagnozuje od razu osiem najczęstszych rodzajów raka i to w czasie, w którym są one najbardziej uleczalne.

Wczesne wykrycie raka za pomocą tylko jednego badania krwi

Test, zwany CancerSEEK został stworzony do diagnostyki ośmiu powszechnych rodzajów raka: raka jajnika, wątroby, żołądka, trzustki, przełyku, jelita grubego, płuc i sutka. Pięć z ośmiu analizowanych nowotworów nie ma obecnie programu badań przesiewowych pozwalających na ich wczesne wykrycie. 80 procent pacjentów jest obecnie diagnozowana w zaawansowanym stadium tych nowotworów. Wczesne wykrycie raka pozwoli na dużo więcej opcji leczenia w tym potencjalnie ratujące życie operację chirurgiczną.

Działanie testu polega na, wyszukiwaniu niewielkich zmutowanych ilości DNA i białek we krwi. Zmutowane DNA i białka są uwalniane przez guzy nowotworowe.

“Możemy za pomocą badania krwi, wykryć niedające jeszcze objawów nowotwory i zidentyfikować je, wtedy kiedy można je jeszcze wyleczyć”

CancerSEEK – koszty i wyniki badań

CancerSEEK kosztowałby około 500 USD za jednorazowe badanie. To kwota zbliżona lub nawet tańsza od obecnych badań diagnostycznych jednego rodzaju raka wykonywanych przy pomocy testów przesiewowych. Pomimo niemałych kosztów leczenia metoda mogłaby być opłacalna, bo jak wiadomo leczenie nowotworów to ogromny wydatek ze strony państwa, jak i pacjentów.

Test CancerSEEK sprawdzany był na ponad 1000 pacjentach z różnymi rodzajami raka, które jeszcze nie dawały przerzutów do innych części ciała. Badanie krwi skutecznie wykryło nowotwory w 70 procentach. Siedmiu przypuszczalnie zdrowym ludziom (mniej niż 1%) błędnie powiedziano by, że mogą mieć raka. W około 83 procentach przypadkach badanie dostarczyło wskazówek, gdzie szukać nowotworu.

Diagnostyka raka w przyszłości

Jeśli wyniki tych badań zostaną powtórzone na większej grupie osób, ludzie będą mogli pewnego dnia regularnie robić “płynną biopsję”. Wyniki otrzymywaliby w kilka dni po prostym pobraniu krwi.

Na razie potrzeba jeszcze sporo pracy, aby udoskonalić test i poprawić jego skuteczność. Test na razie nie jest dopuszczony do użycia poza badaniami naukowymi. Potrzeba czasu i badań na większej populacji.

“Musimy poczekać, na wyniki badań, zanim ludzie pomyślą o wykonywaniu testu na własną rękę” – powiedział Nickolas Papadopoulos.

“W przyszłości, kiedy stanie się już powszechnie dostępny”, oznajmił Papadopoulos, “od razu skorzystam z okazji, by go na sobie przetestować”.

 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł
Translate