Przełomowa operacja urazu rdzenia kręgowego

Wiele osób na widok poruszających się szczurów, uciekałoby w popłochu, jednak naukowcy z izraelskiego Technion Institute of Technology (TIT) byli tym widokiem uradowani. Powód do zadowolenia słuszny. Przeprowadzili eksperyment, w którym szczury z całkowicie przeciętym rdzeniem kręgowym, odzyskały sprawność i to zaledwie po kilku tygodniach od operacji. Profesor Shulamit Levenberg, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej na TIT powiedział:

„W badaniu tym udało nam się pobudzić do regeneracji rdzeń kręgowy po jego całkowitym przecięciu. Zwierzęta, które niegdyś były całkowicie sparaliżowane, zaczęły normalnie chodzić i odzyskały bodźce czuciowe”.

Komórki macierzyste pomogą odzyskać sprawność

Zespół Levenberga wraz z naukowcami z uniwersytetu w Tel Awiw, wykorzystali komórki pobrane z jamy ustnej człowieka. Komórki te zostały specjalnie zmodyfikowane i zróżnicowane, a następnie umieszczone na gąbczastym, biodegradowalnym rusztowaniu. Całość przeszczepiono w miejsce przecięcia rdzenia kręgowego.

„To było coś niesamowitego, zobaczyć jak te zwierzęta powoli zaczynają chodzić i to zaledwie po 2-3 tygodniach. Obecnie chodzą normalnie, tak jakby nigdy nie doznały takiego urazu”

„Leczenie rdzenia kręgowego po całkowitym przecięciu to duże wyzwanie, ponieważ rdzeń kręgowy nie ma możliwości, aby sam się zregenerował” mówi profesor Offen, który kieruje laboratorium neurologi, Uniwersytetu w Tel Awiw.

Regeneracja rdzenia kręgowego

Co roku w USA 17 tysięcy osób doznaje urazów rdzenia kręgowego. Pomimo wykonywania przeszczepów nerwów i intensywnych rehabilitacji, pełna regeneracja uszkodzonego rdzenia kręgowego u ludzi nie została jeszcze osiągnięta. Levenberg ma nadzieje, że jej badania to zmienią, ale ostrzega, że minie jeszcze sporo czasu, zanim metodę tę zacznie się testować na niepełnosprawnych ludzkiach.

„To są bardzo wczesne etapy badań i właściwie nie wiemy jeszcze, jak ta metoda zadziała na ludziach” – powiedziała.

Jakieś 40 procent zwierząt po przeprowadzeniu leczenia odzyskało pełną sprawność ruchową oraz percepcję zmysłową. W przypadku pozostałej reszty uzyskana została częściowa regeneracja rdzenia. Szczury były leczone zaraz po doznaniu urazu, co mogło się przyczynić do sukcesu tej terapii. W przypadku starszych urazów rozwiązanie to może już nie przynosić tak dobrych rezultatów. Wymagane są więc dalsze badania, aby sprawdzić jakie mechanizmy leżą u podstaw obserwowanego powrotu do zdrowia i tym samym poprawienia skuteczności leczenia urazów rdzenia kręgowego.

Chirurgiczne leczenie urazów rdzenia kręgowego

W przyszłości jest nadzieja, że takie leczenie mogłoby być przeprowadzane na salach operacyjnych wyposażonych jedynie w podstawowy sprzęt medyczny. Dzięki temu operację przeprowadzałoby się tak szybko, jak to tylko możliwe. To nie pierwsze tego typu osiągnięcie. W badaniach opublikowanych w roku 2012 sparaliżowanym szczurom udało się mimowolnie pokonać przeszkody poprzez elektryczną stymulację przeciętej części ich rdzenia kręgowego.

Koniecznie przeczytaj o przełomowej operacji, która ma odbyć się jeszcze w tym roku – Przeszczep głowy !

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł
Translate