Przeszczep głowy jeszcze w tym roku ?

Jeszcze w tym roku ma zostać przeprowadzona pierwsza transplantacja głowy. Przeszczep głowy lub jak kto woli przeszczep ciała został ogłoszony 2 lata temu przez włoskiego neurochirurga Sergio Canavero. Dawca już jest. Pozostaje tylko czekać na rezultaty.

Problemy natury etycznej

Przeszczep głowy szybko spotykał się ze sprzeciwem ważnych osobistości ze świata medycznego. Operacja, nawet jeśli się uda, to jest bardzo kontrowersyjna. Assya Pascalev etyk biomedyczny twierdzi, że wiele pytań dalej pozostaje bez odpowiedzi, jak na przykład, kto będzie miał prawa do dziecka poczętego z ciała dawcy.

Wykonanie transplantacji ciała nie ma poparcia władz Stanów Zjednoczonych ani żadnego wysoko rozwiniętego kraju. Z tego powodu jako miejsce przeprowadzenia przełomowej operacji wybrane zostały Chiny. Dokładna data natomiast nie zostanie podana do publicznej wiadomości.

Wcześniejsze próby przeszczepu głowy

Przeszczepy głowy były już wcześniej przeprowadzane na myszach i małpach z całkiem obiecującymi rezultatami. „Zwierzęta przetrwały operację bez żadnego rodzaju uszkodzenia typu neurologicznego„- powiedział Canavero. Dodając, że były trzymane przy życiu jedynie 20 h z przyczyn etycznych. Niedawno również zespół naukowców ogłosił, że z sukcesem przeprowadzono przeszczep głowy na ludzkich zwłokach i jest już gotowy na przeprowadzenie takiej operacji na pacjentach jeszcze w tym roku.

Dawca i biorca ciała

Dawca ciała, z dobrze zachowanym korpusem po śmierci, pochodzi z Chin. Jego ciało utrzymywane jest w bardzo niskiej temperaturze. Biorcą ciała ma być niepełnosprawny miliarder Valery Spriridonov z Rosji, który cierpi na rzadką chorobę genetyczną powodującą zanik mięśni. Głowa Spiridonova podobnie jak ciało dawcy będzie w stanie głębokiej hipotermii w trakcie wykonywania zabiegu.

Operacja w liczbach

Koszt całej operacji włączenie z przygotowaniem będzie kosztować około 100mln$. Zaangażowanych będzie kilkadziesiąt chirurgów i specjalistów z całego świata. Czas trwania operacji ma wynieść około 36h.

Zadanie będzie bardzo skomplikowane. Oprócz rdzenia kręgowego trzeba będzie połączyć ze sobą wszystkie żyły, tętnice, kości oraz przełyk i tchawicę.

Przygotowanie do operacji trwało około 2 lata i pracowano nad tym, aby zapewnić ponad 90% szans powodzenia. Zdania na temat niezawodności tego procederu są jednak bardzo podzielone w świecie medycznym i większość chirurgów nie wierzy w jego sukces.

Jak połaczyć rdzeń kręgowy ? Canavero ma świetne rozwiązanie

Do połączenia rdzenia kręgowego Canavero planuje wykorzystać politlenek etylenu, który już teraz z powodzeniem wykorzystywany jest jako czynnik pobudzający łączenie się komórek nerwowych. W wywiadach Canavero substancję tę nazywa po prostu „klejem” do żywych tkanek. Jednak, aby złączenie komórek było możliwe, rdzeń kręgowy dawcy i biorcy muszą zostać przecięte nawet bez najmniejszego naruszenia.

Pomocniczo do regeneracji i łączenia tkanek wykorzystana ma być bioelektronika (krótkie impulsy elektryczne). „Elektryczność ma moc do przyspieszenia regeneracji, bing, bang, bong i mamy rozwiązanie problemu z rdzeniem kręgowym” – tak w wywiadzie opisał proces ekscentryczny chirurg. Rok po przeprowadzonej operacji pacjent będzie mógł nauczyć się chodzić oraz ma mówić własnym głosem.

W przypadku gdy tzw. przeszczep głowy się powiedzie, oznaczać to będzie nowy rozdział w medycynie. Skorzystają na tym szczególnie pacjenci z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, ale jak wspomina Canavero celem jego starań nie jest terapia osób sparaliżowanych, a znaczne wydłużenie ludzkiego życia.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.