Rogòwka z druku 3D zmniejszy deficyt narzadów do przeszczepu

Naukowcom z University of Newcastle w Anglii, udało się na drukarkach 3D wyprodukować ludzkie rogówki. Wykorzystany do tego „biotusz” składa się z pobranych od dawcy komórek macierzystych, alginianu (substancji występującej w algach) i kolagenu białkowego.

Obecnie jest to najbardziej zaawansowana technologicznie sztuczna rogówka. Powstaje w mniej niż 10 minut, co stanowi znaczną poprawę względem starszej wersji. Nowsza wersja pozwala również na przeprowadzenie tylko jednej hodowli komórek, a po zmieszaniu z biotuszem rozciągnięcie procesu produkcji nawet na kilka dni.

Rogówka jest jedną z zewnętrznych warstw oka, która bierze udział zarówno w ogniskowaniu światła, jak i ochronie wewnętrznej oka. Nawet niewielkie uszkodzenia rogówki mogą spowodować odblaski i prowadzić do nieostrego widzenia.

Organ ten przeszczepia się od zmarłego dawcy, nie robiąc problemu związanego ze zgodnością, tak jak ma to miejsce w przypadku innych narządów. Jednak martwi dawcy ze zdrowymi rogówkami nie zdarzają się zbyt często i jak ma to miejsce w przypadku każdego narządu, występuje ogromny deficyt zdolnych do przeszczepu rogówek. Szacuje się, że na świecie na 70 potrzebujących rogówek przypada tylko jeden dawca.

Nowa technika, jeśli się sprawdzi w praktyce pozwoliłaby na dostarczenie tyle rogówek ile jest osób w potrzebie. W dalszym ciągu będzie wymagać dawców, ale tylko po to, aby pobrać od nich komórki macierzyste. Od jednego dawcy będzie można pobrać wystarczającą liczbę komórek macierzystych, aby wyprodukować około 50 zdatnych do przeszczepu rogówek.

Rogówkę cechuje charakterystyczna krzywizna, która różni się u każdego. Do rozwiązania tego problemu naukowcy posłużyli się specjalną kamerą do sfotografowania gałek ocznych, aby stworzyć dokładny model 3D. Następnie wykorzystali bio-tusz, który można przepuścić przez bardzo cienką dyszę drukarki i taki który jest wystarczająco solidny, aby stworzył trójwymiarowy kształt.

Źrd. Newcastle University (zdjęcie i video)

Wydrukowane rogówki 3D, teoretycznie są gotowe do przeszczepienia ludziom. Naukowcy muszą jednak się upewnić, że ludzkie ciało ich nie odrzuci, oraz że będą prawidłowo funkcjonować tzn. skupiać światło. Może to potrwać kilka lat, zanim przeprowadzona zostanie pierwsza eksperymentalna operacja z wykorzystaniem rogówki z druku 3D.

Zobacz także: Przeprowadzono pionierski zabieg przeszczepu penisa


Źródło informacji:
livescience.com/62694-3d-print-cornea.html


Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.