Czy starość będziemy leczyć jak chorobę ?

Lista chorób, które ludzkość zdołała pokonać, jest imponująca – polio, dur brzuszny, odra, tężec, żółta febra, ospa, błonica i ospa wietrzna zostały niemal całkowicie zmiecione z powierzchni Ziemii. Szczepionki oraz leki pozwoliły naszemu gatunkowi wygrać z infekcjami, które niegdyś były główną przyczyną zgonów. Pomimo wygranej walczymy z kolejną epidemią – starością oraz licznymi chorobami związanymi z wiekiem.

Starość jako choroba

Wraz z wiekiem nasze komórki przestają działać, jak należy, co prowadzi do chorób takich jak rak, choroby serca, artretyzm czy choroby neurodegeneracyjne. Choroby te odpowiedzialne są łącznie za 100 000 zgonów dziennie. Miliardy dolarów są wydawane, próbując spowolnić ich rozwój.

Niektórzy naukowcy uważają, że mamy błędne podejście do tematu starości. Twierdzą, że powinniśmy zacząć traktować starzenie się tak samo, jak chorobę, którą powinno się zapobiegać i leczyć.

Z biologicznego punktu widzenia ciało starzeje się w różnym tempie zależnym od czynników genetycznych i środowiskowych. Drobne błędy gromadzą się w naszym DNA, a nasze komórki zaczynają rozwijać wady, które kumulują się, powodując uszkodzenia w tkankach.

Wydłużenie długości życia u innych gatunków

Badania na zwierzętach wykazały, że możliwe jest radykalne wydłużenie życia niektórych gatunków, dając tym samym nadzieję, że będzie to również możliwe u ludzi. Wspierana przez Google agencja zajmująca się badaniami nad starzeniem się skóry, wykazała, że pewien gatunek robaków mógł przeżyć sześć tygodni zamiast swoich naturalnych trzech, zmieniając tylko jedną literę kodu genetycznego.

Aubrey De Gray

Jedna z przodujących postaci w badaniach nad długowiecznością człowieka, Aubrey De Gray (na zdjęciu), uważa, że wie, w jaki sposób można wydłużyć życie wśród ludzi. De Gray jest naczelnym pracownikiem naukowym, kalifornijskiej fundacji badawczej, która koncentruje się na wydłużeniu zdrowych lat życia człowieka. Wyjaśnia, że ich celem jest opracowanie terapii dla osób w średnim i starszym wieku, dzięki której pozostaną w zdrowiu fizycznym i umysłowym na poziomie osoby poniżej 30 roku życia. „Oczywiście, bez wymazywania ich wspomnień”, dodaje. De Gray powiedział, że chce „naprawić rzeczy, których nie lubimy, a zachodzą między 30 a 70 rokiem życia”.

6 przyczyn starzenia się

Istnieje sześć czynników biologicznych, które są odpowiedzialne za uszkodzenia komórek towarzyszące starzeniu się oraz stanowią przyczynę wielu chorób – uważa De Gray. Należą do nich:

  • nieodnawiające się wystarczająco szybko komórki;
  • komórki replikujące się w sposób niekontrolowany, tak jak ma to miejsce w przypadku raka;
  • zbyt późne obumieranie komórek, co jest kolejnym problemem w przypadku raka;
  • uszkodzenie DNA maleńkich elektrowni znajdujących się w komórkach, znanych jako mitochondria;
  • gromadzenie się „odpadków” wewnątrz i na zewnątrz komórek;
  • zesztywnienie struktury znajdującej się poza komórkami, nazywanej macierzą pozakomórkową odpowiedzialnej za rozciąganie i zginanie tkanek.

Sposoby na radykalne wydłużenie życia

De Gray i jego zespół w Sens Research Foundation twierdzą, że znaleźli sposób na zwalczanie każdego z tych problemów i mają nawet opracowane już terapie.

„Rozwiązaniem pierwszego (problemu) są terapie komórkami macierzystymi” – mówi De Grey.” Zapewnią one tkance świeży zapas młodych komórek, które zastąpią te, które obumierają podczas starzenia. Inne problemy, mogą wymagać bardziej złożonych rozwiązań”.

„Zasadniczo moglibyśmy wykorzystać edycję genów, tak aby wprowadzić geny samobójcze – takie, które będą produkować białka, likwidujące komórkę w odpowiednim czasie „- mówi De Grey. Problemem jest zaprogramowanie genów w taki sposób, aby uwalniały zabójcze białka, wtedy kiedy wzorce wzrostu komórek będą działały bardziej źle niż dobrze.

Pożyczka na następne 30 lat życia …może być w przyszłosci rozumiana inaczej.

De Gray nie twierdzi, że będzie możliwe całkowite zatrzymanie procesu starzenia, stosując te zabiegi, ale będzie można dodać pacjentom dodatkowe 30 lat życia. W rezultacie osoba w wieku 60 lat zostanie biologicznie cofnięta do wieku 30 lat, a komórki osiągną ponownie 60 lat w ciągu następnych 30 lat.

Do tego czasu De Gray ma nadzieję, że terapie będą mogły zostać ponownie zastosowane w „wersji 2.0”, aby ponownie odmłodzić na poziomie komórkowym te same osoby. W rezultacie wiek biologiczny takiej osoby ma być utrzymywany ciągle poniżej poziomu 60 lat. De Gray uważa, że w ten sposób będzie można dociągnąć nawet do 150 lat !

Co, jeśli chodzi o całkowite wyleczenie starości w dosłownym tego słowa znaczeniu ? Od dawna istnieją propozycje, aby przez kriogeniczne zamrożenie mózgu i ciała po śmierci, osoby te mogły zostać przywrócone do życia wtedy, kiedy technologia rozwinie się w wystarczającym do tego zabiegu stopnia. Wiele firm takich jak np. Alcor Life Extension Foundation oferuje bogatym klientom możliwość zakonserwowania w ten sposób swoich ciał. Do tej pory jednak nikt z ich klientów nie został wskrzeszony z ich lodowych magazynów.

Cyfrowa nieśmiertelność

Są również, tacy jak Ray Kurzweil, główny inżynier Google, którzy są zwolennikami „zgrania umysłu do chmury” i osiągnięcia w ten sposób „cyfrowej nieśmiertelności”.

A ty co sądzisz na temat wyleczenia starości ? Czy ludziom kiedyś uda się tego dokonać ? Czy dokonamy tego za czasów naszego życia, a może jest to zbyt skomplikowane i nigdy tego nie rozgryziemy… wypowiedz się, co sądzisz na ten temat w komentarzach.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.