Stomatologia przyszłości oparta będzie na regeneracji zębów

Od fluorowej pasty aż po wypełnienia stomatologiczne nauka przyniosła wiele różnego rodzaju narzędzi do zwalczania próchnicy. Mimo wszystko 91% Amerykanów w wieku od 20 do 64 lat cierpi na tę dolegliwość.

Leki stymulujące komórki macierzyste

Nowe badania sugerują, że leki stymulujące komórki macierzyste mogą wywołać efekt „samonaprawiania” się zęba. Jeśli rzeczywiście działają, tak jak przypuszczają naukowcy, to jesteśmy na granicy nowej ery w stomatologii, w której będzie można odbudowywać nawet całe zęby. Obiecujących metod regeneracji zębów jest całkiem sporo.

Na chwilę obecną, kiedy stomatolog wykryje próchnicę, wywierca zepsutą w nim tkankę i wypełnia ją cementową substancją nazywaną amalgamatem. Materiał ten może niestety odpaść oraz zawiera szkodliwą rtęć, dlatego posiadanie takich plomb w ustach budzi spore obawy.

To wszystko może wkrótce się zmienić. Nowe badania sugerują, że niektóre leki mają możliwość pobudzania komórek macierzystych znajdujących się w miazdze zębowej, tak aby te wypełniły ubytki tkanką kostna.

Leczenie próchnicy za pomocą tabletek

Szczególnie interesujący jest eksperymentalny lek badany w chrobie Alzheimera – Tideglusib. Lek ma już za sobą ustalony profil bezpieczeństwa, co pomogłoby mu szybciej przejść przez badania kliniczne. W leczeniu próchnicy Tideglusib był badany jedynie na szczurach, ale Sharpe spodziewa się rozpocząć badania kliniczne już w przyszłym roku. Lek ma potencjał ostatecznie zastąpić wypełnianie ubytków.

„Zębina wytwarzana poprzez stymulowanie komórek macierzystych z wykorzystaniem Tideglusibu integruje się zupełnie, a więc nie ma ryzyka wypadnięcia. Jest to obecnie największy problemem w obecnie stosowanych metodach, które nie zmieniły się wiele w ciągu ostatnich 100 lat” – powiedział Dr Paul Sharpe, profesor biologii komórek macierzystych na Kings College London oraz lider tych badań.

„Istnieje ogromna potrzeba, aby wyciągnąć stomatologię z XIX wieku”

Powiew świeżości w stomatologii: Regeneracja zębów laserem

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo w Nowym Jorku badają jeszcze bardziej niezwykłą metodę leczenia zębów. Zespół kierowany przez dr Praveena Arany, adiunkta biologii jamy ustnej, testuje wykorzystanie niskoenergetycznego lasera, który mógłby pobudzić ząb do regeneracji. Arany odkrył, że świecąc laserem bezpośrednio na pozostałość zęba, można pobudzić komórki macierzyste w miazdze do wytworzenia nowej zębiny.

Gdy próchnica dotrze do miazgi, stomatolodzy wykonują tzw. leczenie kanałowe. Wymaga to usunięcia sporej części zęba, a następnie wypełnienia pozostałości amalgamatem. Ząb jest następnie uszczelniany sztuczną nasadką, ale może to z czasem zawieść w wyniku naprężeń wytwarzanych w trakcie żucia.

„Ząb zregenerowany w sposób, aby miazga znów była pokryta naturalną zębiną, będzie miał mniejsze ryzyko uszkodzenia” – powiedziała Arany. „Nasze ciała mają zdolność leczenia tkanek za pośrednictwem własnych komórek macierzystych, więc badanie tego, jak uruchomić ten proces, jest zupełnie słusznym podejściem w stomatologii.”

Całkowite odrośnięcie zęba

Świętym Graalem stomatologi jest możliwość odrośnięcia całego zęba. Sharpe dokonał już tego na myszach, ale powtórzenie tego samego na ludziach, budzi obawy natury etycznej oraz prawnej. Do szczęki wszczepiana byłaby  najwcześniejsza faza rozwoju zęba tzw. zawiązka. Jednak by stworzyć zawiązki zębów, konieczne jest zbieranie komórek macierzystych z ludzkich embrionów, co uderza w prawo.

„Zarodki mają jedyne znane nam komórki, które mogą wytworzyć ząb”, powiedział Sharpe.

„W naszych dorosłych ciałach takich komórek już nie ma. „, ale jeśli odrastanie całych zębów jest obecnie możliwe, to naukowcy wierzą, że pewnego dnia to się stanie.

„Trzeba będzie znaleźć inny sposób, który ominie ten problem. To zajmie więcej czasu, ale wierzę, że w końcu uda się tego dokonać, lecz nie w ciągu najbliższych kilku lat. „

Źródło inf. https://www.nbcnews.com/mach/science/next-revolution-dental-care-about-begin-ncna837706

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.