Inżynierowie z MIT stworzyli interfejs odczytujący nasze myśli

Pracowano już nad różnymi typami interfejsów umysł-maszyna, najczęściej szkoląc algorytm uczenia maszynowego na podstawie wzorców aktywności w mózgu. W zeszłym tygodniu na konferencji ACM Intelligent User Interface w Tokio, zespół z MIT Media Lab zaprezentował AlterEgo – wygodny interfejs, który odczytuje słowa, które myślą użytkownicy – bez konieczności wymawiania ich na głos.

AlterEgo nie jest zbyt skomplikowany. Składa się z białego plastikowego paska, który zaczepia się na ucho i rozciąga  poniżej szczęki, z dodatkowym mocowaniem umieszczonym tuż pod ustami użytkownika. Pasek zawiera elektrody, które wychwytują sygnały nerwowo-mięśniowe, gdy użytkownik pomyśli dane słowo. System uczenia maszynowego interpretuje sygnały i rozpoznaje to słowo, które w danej chwili mamy na myśli – robiąc to z 92% skutecznością.

Rozwojem AlterEgo kieruje absolwent MIT (najlepsza uczelnia techniczna na świecie), w ramach pracy nad zagadnieniem: „Czy możemy mieć platformę obliczeniową, która jest bardziej wewnętrzna i która w pewien sposób łączy człowieka i urządzenie oraz w pewnych przypadkach wydaje się wewnętrznym rozszerzeniem naszego własnego poznania?”

W celu sprawdzenia, które obszary twarzy wydzielają najsilniejsze sygnały nerwowo-mięśniowe związane z mową, zespół z MIT badał osoby z umieszczonymi w różnych partiach twarzy 16 elektrodami, które myślą czterokrotną sekwencję słów. Analiza uzyskanych danych wykazała, że ​​sygnały z siedmiu lokalizacji najlepiej rozszyfrowują subwokalizowane słowa. AlterEgo następnie za pomocą sieci neuronowych zidentyfikował wzorce między określonymi słowami i sygnałami.

Przydatność technologii czytania w myślach

Jak dotąd, możliwości systemu są ograniczone do 20 prostych słów. Twórcy technologii chcą jednak rozwijać dalej projekt. Ich przyszłe prace będą koncentrować się na zbieraniu danych dla bardziej złożonych słów oraz konwersacji.

Podczas gdy technologie takie jak AlterEgo mogą zwiększać wygodę naszego życia, należy zadać sobie pytanie, jak bardzo jesteśmy skłonni do ingerencji w naszą prywatność. Czy aby na pewno muszę mieć sczytywane dane z umysłu, aby robić zakupy?

Omawiając przydatność technologii, Pattie Maes, profesor sztuk medialnych i nauk ścisłych na MIT oraz promotor dyplomowy Kapura, wspomina o niedogodności związanej z koniecznością wyjęcia telefonu i sprawdzenia czegoś podczas rozmowy. „Moi uczniowie i ja eksperymentowaliśmy z nowymi formami komunikacji, które pozwalają ludziom nadal korzystać z technologii, ale robią to w sposób, który pozwala im pozostać obecnym w rzeczywistości”

Technologia ta na pewno mogłaby pomóc osobom niepełnosprawnym, którzy mają utrudnioną komunikację ze światem zewnętrznym, tak jak niedawno zmarły fizyk Stephan Hawking. Dodatkowo system byłby świetnym sposobem komunikowania się osób, które przebywają w środowisku o wysokim natężeniu hałasu np. płycie lotniska, w elektrowniach czy maszynach drukarskich. Zwłaszcza że osoby na tych stanowiskach już noszą jakieś maski ochronne.

Czy nasze dane w umyśle są dobrze zabezpieczone ?

Technologie interfejsu człowiek-urządzenie takie jak AlterEgo, wiążą się również z obawami takimi jak naruszanie prywatności umysłu. Jest to temat, o którym będzie się mówić coraz głośniej wraz z postępem prac w tej dziedzinie. Niedawno dużo się mówiło o sterowaniu protezami za pomocą interfejsu umysł-komputer.


Źrd inf.

singularityhub.com/2018/04/11/mits-new-voiceless-interface-can-read-the-words-in-your-head/#sm.0001mof7dzruyfrhywy1xc7ylepwi

Źrd zdj.

MIT Media Lab – youtube, zdjęcie na obrazku wyróżnionym przedstawia technologię opisaną w artykule

 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.