Terapia CAR-T – przyszłość którą mamy już dziś

W ostatnim czasie pojawiło się wiele wiadomości na temat bardzo obiecujących terapii. Najczęściej jednak dotyczą one jeszcze badań przedklinicznych, co znaczy, że dostępne mogą być za jakieś 5, a nawet 10 lat. Dla pacjentów z nowotworem to zbyt długo, żeby tyle czekać. Sprawdźmy więc, co ma do zaoferowania medycyna przyszłości jeszcze w tym roku.

Terapia CAR-T – warto zapamiętać nazwę

Terapia CAR-T (chimeric antigen receptors Tcells) była niewątpliwie największym hitem medycyny roku 2017. Dopuszczone zostały do leczenia dwie pierwsze komercyjne terapie dające spektakularne wyniki u pacjentów z nowotworami krwi, dla których nie było już żadnych opcji leczenia. Terapie przeznaczone były dla wąskich typów tych nowotworów i dla pacjentów którzy byli już po kilku nieudanych próbach chemio/radio- terapii.

Leczenie nowotworów krwi może się całkowicie odmienić

Terapia CAR-T za kilka lat może całkowicie odmienić leczenie hematoonkologiczne. W zaawansowanych badaniach h znajduje się bowiem kilkadziesiąt tego typu terapii celujących głównie w nowotwory krwi !  Znaczenie hasła “CAR-T” może być w niedalekiej przyszłości każdemu dobrze znane.

W telegraficznym skrócie terapia CAR-T polega na modyfikacji genetycznej pobranych od pacjenta limfocytów T tak, aby lepiej radziły sobie z danym typem nowotworu. Gotowe do walki limfocyty przetaczane są z powrotem pacjentowi w formie jednorazowej terapii ! Rok 2018 i 2019 ma być dla CAR-T przełomowy i dużo też będzie się na ich temat pisało.

“Nie spodziewamy się, aby ta dynamika spowolniła w najbliższym czasie”– powiedział Dr. Phil Greenberg. Specjalista i badacz w dziedzinie immunoterapii.

Terapia CAR-T również dla pacjentów z rakiem ?

Naukowcy zajmujący się CAR-T koncentrują się przede wszystkim na nowotworach krwi. W ostatnim czasie jednak prowadzone są również badania obejmujące pacjentów z rakiem płuc, potrójnie negatywnym rakiem piersi oraz  czerniakiem. Planuje się również, aby terapie CAR-T mogły objąć jeszcze więcej typów nowotworów złośliwych takich jak rak: jajników, płuc, głowy, szyi czy żołądka.

“Zakres nowotworów, które mogą być celem limfocytów T, może być znacznie większy. Wykorzystanie istniejących i rozwijających się technologii w celu zwiększenia aktywności limfocytów sprawi, że terapie te będą coraz bardziej użyteczne i skuteczne.”

Inhibitory punktu kontrolnego

Doktor Mac Cheever, który kieruje organizacją Cancer Immunotherapy Trials Network, zgodził się, że w 2018 zobaczymy skuteczniejsze schematy immunoterapii. Do leczenia mają wejść inhibitory immunologicznych punktów kontrolnych w skojarzeniu z innymi lekami. Inhibitory punktu kontrolnego działają poprzez zwolnienie hamulców, które komórki nowotworowe nakładają na układ odpornościowy.

“Pięć lat temu naukowcy przewidywali, że immunoterapie w następnej dekadzie będą stanowiły jakieś 60 procent terapii przeciwnowotworowych. Prognozy z 2013 roku spełnią się, jednak kilka lat wcześniej, w roku 2018 “ – oznajmił dr Cheever.

W roku 2017 zatwierdzono pierwszy inhibitor punktu kontrolnego pembrolizumab. Znajduje zastosowanie w leczeniu każdego guza, który nosi konkretną zmianę genetyczną. Jest to pierwsze leczenie oparte o genomikę guza, a nie jak do tej pory, o to, w którym miejscu rozpoczął się proces nowotworzenia.

“To doskonałe połączenie immunoterapii i postępów w onkologii precyzyjnej”– powiedział Cheever.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.