Udał się drugi przeszczep twarzy u tego samego biorcy !

Na świecie żyje pierwsza osoba, która jest po dwóch udanych transplantacjach twarzy. Po tym, jak biorca zaczął odzyskiwać zdrowie, został okrzyknięty mianem „osoby o trzech twarzach”. 

Jerome Hamon, cierpi na nerwiakowłókniakowatość typu 1 – genetyczne zaburzenie charakteryzujące się rozrostem guzów wzdłuż nerwów na skórze i innych częściach ciała. Z powodu choroby miał bardzo szpecące guzy twarzy. W lipcu 2010 roku przeszedł jej całkowity przeszczep, włącznie z kanalikami łzowymi oraz powiekami.

Pewnego dnia po przyjęciu antybiotyków na przeziębienie, jego ciało zaczęło odrzucać przeszczep i jego nowa twarz musiała zostać usunięta w listopadzie ubiegłego roku. Hamon przez prawie trzy miesiące żył bez twarzy w swojej szpitalnej sali i przez ten czas nie mógł widzieć, mówić ani słyszeć.

Ściągnięcie z Pana Hamona twarzy sprawiło, że wyglądał jak to określił jego chirurg plastyczny jak „chodzący trup”. Trzymano go przez ten czas w szpitalu i intensywnie poszukiwano dla niego zgodnego dawcy. Ostatecznie dawca został znaleziony w styczniu po śmierci 22-letniego mężczyzny, którego twarz została szybko przetransportowana do szpitala Georgesa-Pompidou w Paryżu. Na obrazku wyróżniającym pokazana jest ostatnia tożsamość Pana Hamona.

po i przed transplantacją twarzy

Przed i po pierwszej transplantacji twarzy

Trzy miesiące po przełomowej operacji, Jérôme Hamon powiedział, że szybko zaakceptował swoją nową tożsamość i zażartował, nawet, że jest teraz o 20 lat młodszy.

„Czuję się bardzo dobrze w sobie, gdybym nie zaakceptował swojej nowej twarzy, byłoby to okropne, ale jest ok, to mogę być ja”. Dodał również: „Mam 43 lata. Dawca miał 22 lata. Stałem się więc o 20 lat młodszy”. Pierwszy przeszczep otrzymał od 63-letniego dawcy, co mogło go znacznie postarzać.

Nowa twarz Hamona jest gładka, ale nieruchoma. Jego skalp i skóra twarzy muszą zostać jeszcze dokładnie dopasowane.

„Jak na człowieka, który przeszedł coś w rodzaju wojny nuklearnej, ma się dobrze” – powiedział prof. Lantieri.

Anestezjolog Bernard Cholley powiedział, że wszyscy w szpitalu byli zainspirowani odwagą Jerome’a – jego wolą i siłą charakteru w tak trudnej sytuacji.

Dr Maria Siemionow, profesor chirurgii na University of Illinois w Chicago College of Medicine, powiedziała, że ​​drugi przeszczep Hamona jest przełomowym wydarzeniem w chirurgi plastycznej.

„Fakt, że doktor Lantieri był w stanie przeprowadzić drugi przeszczep twarzy u tego samego biorcy, jest pierwszym tego rodzaju przypadkiem w dziedzinie transplantacji twarzy” – powiedziała Siemionow. Nie była zaangażowana w jego sprawę, ale w 2008 roku przeprowadziła pierwszy przeszczep twarzy w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie przeprowadzono ich około 40.


Źrd inf.

edition.cnn.com/2018/04/17/health/second-face-transplant-bn/index.html

Źrd zdj.

youtube.com/watch?v=2mIjnZh3-ew – na zdjęciach pokazane są wszyskie twarze pacjenta 


 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.