Udar mózgu – leczenie za pomocą komórek macierzystych

Badanie przeprowadzone Melbourne wykazało, że komórki łożyska, które są zazwyczaj wyrzucane po urodzeniu dziecka, mogą pomóc w leczeniu mózgu po udarze.

Szansa na odzyskanie sprawności do trzech dni po udarze mózgu

Profesor Chris Sobey z La Trobe University powiedział, że przełomowa terapia polega na wstrzyknięciu komórek macierzystych zaraz po udarze, aby zmniejszyć uraz mózgu i odzyskać sprawność.” Nasz zespół wykazał, że komórki, które można wyizolować z worka owodniowego, w którym rośnie dziecko – mogą zostać wstrzyknięte dożylnie osobom po udarze,aby trafiły do tkanki mózgowej i przywróciły jej sprawność „- oznajmił.

„Komórki te mają bardzo silne właściwości regeneracyjne, więc z niecierpliwością czekamy na wyniki tego badania.”

„Jeśli komórki zostaną podane odpowiednio wcześnie, mogą zmniejszyć ilość doznanego urazu mózgu. Po podaniu ich do trzech dni po udarze nadal będzie można uzyskać długoterminowe korzyści „.

Sobey powiedział również, że jeśli terapia będzie działać, poszerzy obecnie ograniczone możliwości leczenia udaru mózgu. Tylko 10 procent pacjentów zaraz po udarze otrzymuje leki przeciwzakrzepowe, ponieważ muszą być podane do 4-5 godzin po jego wystąpieniu i wymaga się wcześniej, aby pacjent miał zrobioną tomografię komputerową.

Skrzepy tętnicy

„Obecnie mamy tak naprawdę niewiele metod, aby ponownie doprowadzić do przepływu krwi w skrzepniętej tętnicy, Podaje się zazwyczaj leki przeciwzakrzepowe, do 4-5 godziny po udarze mózgu i dopiero wtedy kiedy skan potwierdzi, że udar spowodowany jest przez skrzep, a nie przez krwawienie „- powiedział.

„Jeśli pacjent otrzyma lek przeciwzakrzepowy bądź rozrzedzających krew, istnieje możliwość mechanicznego usunięcia skrzepu do 8 godzin. Oprócz tych dwóch opcji pozostaje jednak 80-85 procent pacjentów po udarze, pozostawionych bez żadnej możliwości przywrócenia sprawności mózgu.”

Udar mózgu występuje w Australii co dziewięć minut – jest to jeden z największych zabójców w tym kraju i główna przyczyna niepełnosprawności u dorosłych.

Wypróbowanie tej terapii ma rozpocząć się w Victorii jeszcze w tym roku i naukowcy mają nadzieję, że po pełnej klinicznej ocenie bezpieczeństwa leczenie mogłoby być dostępne dla pacjentów w ciągu pięciu lat.

„Leczenie, powinno działać na wszystkich pacjentów, którzy mieli blokadę tętnicy, jest to jakieś 85 procent wszystkich przypadków udaru” – powiedział Sobey.

” Terapie komórkami macierzystymi można by było również spróbować u pozostałych pacjentów, którzy mieli udar mózgu spowodowany krwawieniem„.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.