W Chinach robot zdał egzamin medyczny

Stworzony w Chinach robot jako pierwszy na świecie zdał państwowy egzamin medyczny uprawniający do wykonywania zawodu lekarza. Xiaoyi, bo tak nazywa się owa sztuczna inteligencja, uzyskał wynik 456 punktów, podczas gdy próg zdawalności był od 360 punktów.

Robot został stworzony we współpracy uniwersytetu Tsinghua oraz iFlytek – wiodącej na chińskim rynku firmy specjalizującej się w robotyce i sztucznej inteligencji. Obecnie Chiny należą do czołówki państw najwięcej inwestujących w sztuczną inteligencję. Ze strony rządu jest silne wsparcie tego typu technologii. Do 2025 roku mają zamiar prześcignąć Stany Zjednoczone, zajmując tym samym pierwsze miejsce.

Chiński robot nie jest pierwszym tego typu pomysłem. Jakiś czas temu można było usłyszeć o Watsonie, komputerze o super mocy obliczeniowej 15 TB, stworzonym przez IBM do odpowiadania na pytania zadawane w języku naturalnym. Watson wystąpił nawet w teleturnieju „Jeopady!” (odpowiednik polskiego Va banque), mierząc się z dwójką ludzkich zawodników. Jeden z nich był najdłużej niepokonany w tym teleturnieju, a drugi wygrał w nim największą sumę pieniędzy. Obecnie Watson znajduje się w Memorial Sloan Kettering Cancer Center i dokonuje wyboru terapii na raka.

Robot Xiaoyi, źródło: Learn to Apply, www.youtube.com/watch?v=3rvHRjEFclY

Robot może asystować lekarzom przy stawianiu diagnozy.

W podobny sposób, iFlytek planuje wykorzystać robotycznego asystenta lekarza. „Nie mieliśmy takiego zamiaru, żeby zastąpić lekarzy, a raczej, żeby poprawić ich efektywność” śmieje się dyrektor iFlytek-a. Na początku jego zadaniem będzie pomoc przy diagnostyce raka w wyspecjalizowanych ośrodkach. Jeśli się tam sprawdzi, zacznie asystować lekarzom pierwszego kontaktu na wiejskich terenach Chin, gdzie panuje ogromny deficyt lekarzy.

Xiaoyi ma zdolność do samouczenia się oraz dostęp do ogromnej medycznej bazy danych, w której znajduje się fachowa literatura i dokumentacja wielu przypadków medycznych. Niewątpliwą jego zaletą jest analizowanie dużej ilości artykułów medycznych w zaledwie kilka sekund.

Oficjalnie robot zostanie wypuszczony na rynek w marcu następnego roku.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.