W naszych żyłach może wkrótce popłynąć sztuczna krew

Brytyjska firma biotechnologiczna SpheriTech pracuje nad jednym z najbardziej wyczekiwanych przełomów w medycynie – „prawdziwą” sztuczną ludzką krwią. Uważa, że ich syntetyczna krew „SpheriSome Hb” może zrewolucjonizować leczenie osób po ciężkich urazach.

Syntetyczne zamienniki krwi

Od lat 80 XX wieku naukowcy poszukują substytut ludzkiej krwi. Pomimo licznych prób, nadal nie ma ani jednego sztucznego odpowiednika, który byłby dostępny dla pacjentów po urazach. Oprócz SpheriTech nad czerwonym płynnym złotem pracuje brytyjski NHS, który chce go wytwarzać z ludzkich komórek macierzystych. W USA testowana jest również syntetyczna krew oparta na hemoglobinie bydlęcej.

SpheriTech twierdzi, że substytut „SpheriSome Hb” nigdy nie będzie zawierał groźnych infekcji, w przeciwieństwie do krwi pobranej od ludzi. Pomimo że istnieją procedury w celu wykrycia obecności różnych czynników zakaźnych, nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka przenoszonych w ten sposób chorób.

Krew od ludzi posiada również inne wady.

Krew pobraną od ludzi można stosować tylko u biorców posiadających zgodną z grupą dawcy. Procedury typowania krwi oraz szczególne wymagania dotyczące przechowywania, wraz z ograniczonym czasem przydatności do użycia w wielu przypadkach ograniczają możliwość jej wykorzystania. Szczególnie jest to dotkliwe w sytuacjach nagłych poza szpitalem, takich jak pola bitew, obszary dotknięte klęskami żywiołowymi czy ataki terrorystyczne.

W niektórych krajach rozwiniętych maleje liczba ochotników oddających krew, co przekłada się na niedobory w szpitalach przy wykonywaniu codziennych operacji. W krajach rozwijających się transfuzje krwi są z kolei ryzykowne, ze względu na brak rygorystycznych badań przesiewowych. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), 82 procent światowej populacji nie ma dostępu do bezpiecznej krwi.

Sztuczna krew może być lepsza od prawdziwej

Podobnie jak ludzka krew, jej sztuczny substytut pełni funkcję nośnika tlenu na bazie hemoglobiny. „SpheriSome Hb”  nie powinien kumulować się w organizmie, być nietoksyczny, nieimmunogenny i nierakotwórczy.

SpheriTech, Jako przodująca biotechnologiczna firma, otrzymał niejawne dofinansowanie z funduszu badawczego Innovate UK, aby rozwijać dalej swój projekt. Od roku 2007 Innovate UK przeznaczył ponad 1,8 miliarda funtów na różnego rodzaju innowacje. Podobna kwota trafiła w ramach finansowania partnerskiego i biznesowego. W ten sposób sfinansowanych zostało około 8 000 organizacji, których projekty mogą dodać brytyjskiej gospodarce nawet 16 miliardów funtów zysku i utworzyć prawie 70 000 miejsc pracy.

Artykuł napisany na podstawie MIRROR

Sztuczne serca wyhodowane z komórek macierzystych biją jak prawdziwe

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.