Wstrzykiwany do ran hydrożel może zastąpić tradycyjne bandaże

Na wiele sposobów można zginąć z powodu urazów ciała, ale w większości przypadków sprowadza się to głównie do utraty zbyt dużej ilości krwi. Organizm ma jej tak mało, że ciało przestaje prawidłowo funkcjonować. Aby temu zapobiec i znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia stworzono materiał w postaci hydrożelu. Wstrzykiwany do rany oprócz tego, że nie dopuści do wykrwawieniu się, ma również zapobiec powstaniu wewnętrznych obrażeń.

Istniejące sposoby takie jak bandaże czy narzędzia do zaciskania tętnic potrafią spowolnić śmiercionośne krwawienia, ale wszystkie mają ten sam zasadniczy problem. Wywierane przez nie ciśnienie na ranę, może zwiększyć obrażenia wewnętrzne powstałe w wyniku urazu. Istnieje również granica tego, ile krwawienia można zatamować poprzez użycie tylko gazy i zaciskania. „Wstrzykiwany bandaż” teoretycznie mógłby przeskoczyć te problemy poprzez dopasowanie się do kształtu rany i jej szczelne wypełnienie.

Naukowcy do produkcji hydrożelu wykorzystali kappa-karageninę występującą w wodorostach zmieszaną z nanokrzemianami. Sama kappa-karagenina potrzebuje około 300 sekund, aby stworzyć solidną strukturę, a w połączeniu z nanokrzemianami czas ten skrócony zostaje dwukrotnie.

Ciekawe właściwości fizykochemiczne żelu

Struktura żelu ma postać płynną, gdy wywierana jest na niego siła mechaniczna (od wstrzykiwania) i twardnieje po jej odciążeniu. Hydrożel stymuluje strukturę ludzkich tkanek i pobudza krew do krzepnięcia. Po wstrzyknięciu w ranę składniki krwi, takie jak białko osocza i płytki krwi, zostają przyciągnięte do powierzchni hydrożelu, zapoczątkowując proces krzepnięcia.

Surowce do wytwarzania żelu są tanie i łatwo dostępne. Wyprodukowanie 1 ml żelu kosztuje około 1 $, jednak jego cena może spaść nawet 10-krotnie, gdy zostanie uruchomiona masowa produkcja. Wstrzykiwany opatrunek sprzyja również przedłużonemu uwalnianiu leków stosowanych w celu gojenia się ran.  Dodatkowo żel ma możliwość przechowywania w temperaturze pokojowej, co sprawi, że jego transport i stosowanie w trudnych warunkach polowych będzie możliwe.

Warto zaznaczyć, że badacze nie są pierwszym zespołem, który opracował podobny prototyp wstrzykiwanego opatrunku. Ich wyniki są jednak dość obiecujące i wszystko wskazuje na to, że taka technologia w końcu powstanie. Hydrożel jak dotąd został już przetestowany w eksperymentach laboratoryjnych i planowane są dalsze badania, aby sprawdzić, czy metoda sprawdzi się w praktyce klinicznej.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1742706118300564?via=ihub

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.