Wyhodowano mini-nerkę z w pełni rozwiniętą strukturą

Zespół naukowców z Australii i Holandii wykonał dwa kroki naprzód w kierunku produkcji ludzkich narządów z wykorzystaniem komórek macierzystych. Z powodzeniem udało im się przeszczepić wyhodowaną w laboratorium miniaturową nerkę. Naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia ich badania przyczynią się do opracowania nowych terapii leczenia chorób nerek.

Wyhodowany narząd dojrzewał wewnątrz zwierzęcia

„Organoid, który udało nam się wyhodować w laboratorium, posiada wszystkie typy komórek oraz strukturę taką, jaka znajduje się w prawdziwej nerce. Do tej pory nie potrafiliśmy prawidłowo wykształcić układu naczyń krwionośnych oraz uzyskać wystarczająco dojrzałą tkankę „- powiedziała badaczka, Cathelijne van den Berg.

Pochodzący z komórek macierzystych mini-organ został następnie przeszczepiony pod warstwę ochronną otaczającą nerkę żywej myszy. Po czterech tygodniach od transplantacji kanaliki i naczynia krwionośne nerki wykazały obecność w pełni rozwiniętej dorosłej tkanki. Pomiędzy tkankami myszy i organoidu doszło do wytworzonego połączeń naczyń krwionośnych. Naukowcy byli w stanie zaobserwować przepływającą krew przez jednostki filtracyjne (nefrony).

„Fakt, że możemy wytworzyć tkankę nerkową z ludzkich komórek macierzystych i po przeprowadzeniu transplantacji rozwinąć ją w dojrzałą tkankę jest bardzo obiecującą metodą leczenia”- powiedziała profesor Melissa Little z Instytutu Badawczego dla Dzieci w Murdoch.

Od organoidów do w pełni wykształconych narządów do przeszczepu

Przeszczepiony organoid składał się z 50 nefronów (filtrów), natomiast ludzka nerka ma ich ponad milion. Została jeszcze długa droga, aby tkanka była na tyle duża, by móc w ten sposób leczyć, ale zespół badaczy ma nadzieję poprawić obecne wyniki.

„Świadomość tego, że to działa, jest ważnym krokiem na drodze” – powiedziała Little

Badanie jest częścią projektu medycyny regeneracyjnej, w którym ludzkie komórki macierzyste są wykorzystywane do hodowli nerek z funkcjonującą tkanką jako alternatywa dla transplantacji.

Na podstawie danych z Kidney Health Australia szacuje się, że ​​co dziesiąty Australijczyk wykaże do 2020 roku objawy przewlekłej choroby nerek. Tylko jeden pacjent na cztery otrzyma przeszczep, stąd rosnąca potrzeba rozwoju nowych terapii.

O hodowaniu ludzkich narządów: Serca z komórek macierzystych biją jak prawdziwe

Źródło inf.

https://medicalxpress.com/news/2018-03-closer-functioning-kidney-tissue-stem.html

https://tenplay.com.au/news/national/march-2018/stem-cell-breakthrough-as-scientists-develop-mini-kidney

 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.