Nanocząsteczki pozwolą na wczesną diagnostykę mikroprzerzutów nowotworowych

Nowa metoda opracowana przez Rutgers University wykorzystuje nanotechnologię do wykrycia najmniejszych, niemożliwych do tej pory do zobrazowania guzów nowotworowych. Naukowcy mają nadzieję, że będą oni z powodzeniem stosować tę technikę u ludzi już w niedalekiej przyszłości.

Według najnowszych statystyk w 2017 r. w Stanach Zjednoczonych 1688780 osób zachorowało na nowotwory złośliwe.  Center of Disease Control and Prevention (CDC) podaje, że stają się one główną przyczyną zgonów w coraz większej liczbie stanów USA – w 2014 r. było już ich 22 z 50.

Diagnostyka nowotworów

Obecnie, w diagnostyce guzów nowotworowych wykorzystywane są techniki obrazowania takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Metody te jednak nie zawsze są w stanie wykryć mikroprzerzuty czy mikroguzy. Są one zbyt małe, aby można je było łatwo i niezawodnie wychwycić.

Naukowcy z Rutgers University odkryli nowy sposób na zdiagnozowanie nowotworu złośliwego na najwcześniejszych etapach. W przyszłości pozwoli to personelowi medycznemu zainterweniować znacznie wcześniej. Profesor Prabhas V. Moghe wraz z kolegami właśnie rozpoczął testowanie nanocząsteczek emitujących światło i mających możiiwość rozróżnienia oraz przyłączenia się do komórek nowotworowych. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Biomedical Engineering.

„Marzyliśmy o tym, aby śledzić rozwój nowotworów w czasie rzeczywistym i właśnie udało nam się tego dokonać. Śledziliśmy chorobę w jej pierwszych stadiach. „- mówi prof. Moghe.

Nanocząstki 

W badaniu na mysim modelu ludzkiego raka piersi wstrzyknięto zwierzętom nanocząsteczki, które są urządzeniami optycznymi, emitującymi światło podczerwone o krótki falach mogące zidentyfikować mikroprzerzuty. Te nanosondy są następnie przenoszone przez krwiobieg, pozwalając na szybki i niezawodny obraz lokalizacji komórek nowotworowych w ciele.

Naukowcy wyjaśniają, że technologia ta pracowała dużo szybciej niż dostępne obecnie obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Z powodzeniem potrafi wykryć ponad 100 różnych rodzajów raka. Ta bardzo nowoczesna metoda, mogłaby być dostępna dla ludzi już w przeciągu najbliższych 5 lat.

„Komórki nowotworowe mogą gromadzić się w różnych miejscach w organizmie. Nanocząsteczka podąża za rozprzestrzeniającymi się komórkami, gdziekolwiek się znajdują” – mówi współautorka badań Vidya Ganapathy. „Możemy leczyć guzy inteligentnie, ponieważ teraz znamy ich lokalizację”

Użycie nanocząsteczek pozwoli pracownikom służby zdrowia na wczesną diagnozę nowotworu, dokładniejsze monitorowanie oraz leczenie tak, aby zakończyło się pełnym sukcesem. Innym potencjalnym zastosowaniem nanocząsteczek, według naukowców, może być oznaczenie dowolnej tkanki, która ma zostać usunięta podczas operacji, a także sprawdzenie, w jaki sposób skuteczna jest immunoterapia.

Przeciwskazaniem do chirurgicznego leczenia raka jest obecność mikroprzerzutów. Problemem jest również dokładne określenie etapu choroby i dobranie właściwego leczenia. Nanocząsteczki będą miały możliwość rozwiązania tych problemów. Nanotechnologia może nie tylko diagnozować nowotwory ale także całkiem skutecznie je leczyć ->link

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.