Wykrycie raka na bardzo wczesnym etapie będzie możliwe dzięki nanotechnologi

Nowa metoda opracowana przez Rutgers University wykorzystuje nanotechnologię do wykrycia najmniejszych, niemożliwych do tej pory do zobrazowania guzów raka. Naukowcy mają nadzieję, że będą oni z powodzeniem stosować tę technikę u ludzi już w najbliższej przyszłości.

Nowotwory złośliwe – bezlitosne statystki

Według najnowszych danych szacuje się, że w 2017 r. w Stanach Zjednoczonych  1688780 osób zachorowało na nowotwory złośliwe. Co więcej, Center of Disease Control and Prevention (CDC) donosi, że nowotwory złośliwe stają się główną przyczyną zgonów w coraz większej liczbie stanów USA. W 2014 r. były ich już 22.

Obecnie, do wykrywania guzów nowotworowych wykorzystywane są techniki obrazowania, w tym tomografia komputerowa i rezonans magentyczny. Jednak metody te nie zawsze są w stanie wykryć mikroprzerzuty czy mikroguzy, które są zbyt małe, aby można je było łatwo i niezawodnie wykryć.

Teraz naukowcy z Rutgers University w New Brunswick w stanie New Jersey odkryli sposób na wykrycie nawet najmniejszych nowotworów złośliwych – co może w przyszłości pozwolić praktykującym zainterweniować znacznie wcześniej. Profesor Prabhas V. Moghe wraz z kolegami rozpoczął testowanie nanocząsteczek emitujących światło do wykrycia komórek nowotworowych. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Biomedical Engineering.

“Marzyliśmy o tym, aby śledzić rozwój raka w czasie rzeczywistym i właśnie udało nam się tego dokonać. Śledziliśmy chorobę w jej pierwszych stadiach. “- mówi prof. Moghe.

Nanosondy, nanourządzenia, nanocząstki – przyszłość w skali nano

W badaniu na mysim modelu ludzkiego raka piersi wstrzyknięto zwierzętom nanosondy, które są urządzeniami optycznymi, emitującymi światło podczerwone o krótki falach do identyfikacji mikroprzerzutów. Te nanourządzenia są następnie przenoszone przez krwiobieg, pozwalając na szybki i niezawodny obraz lokalizacji komórek rakowych w ciele.

Znamy adres raka

Naukowcy wyjaśniają, że nanosondy pracowały dużo szybciej niż dostępne obecnie obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Z powodzeniem potrafią wykryć ponad 100 różnych rodzajów raka. Ta bardzo nowoczesna technika, mogłaby być dostępna dla ludzi już w ciągu najbliższych 5 lat.

“Komórki rakowe mogą gromadzić się w różnych miejscach w ciele. Nanosonda podąża za rozprzestrzeniającymi się komórkami, gdziekolwiek się znajdują” – mówi współautorka badań Vidya Ganapathy. “Możesz leczyć guzy inteligentnie, ponieważ teraz znasz ich adres”

Użycie tych nanourządzeń pozwoli pracownikom służby zdrowia na wczesne wykrycie rozprzestrzenienia się komórek rakowych i dokładniejsze monitorowanie oraz leczenie raka tak, aby zakończyło się pełnym sukcesem. Innym potencjalnym zastosowaniem nanourządzeń, według naukowców, może być oznaczenie dowolnej tkanki, która ma zostać usunięta podczas operacji, a także sprawdzenie, w jaki sposób skuteczna jest immunoterapia.

Przeciwskazaniem do chirurgicznego leczenia raka jest obecność mikroprzerzutów. Problemem jest również dokładne określenie etapu choroby i dobranie właściwego leczenia. Nanourządzenia opisane w artykule będą miały możliwość  rozwiązania tych problemów.

Podobał Ci się artykuł ? Podziel się nim na twoim medium społecznosciowym