Wyleczenie choroby Alzheimera będzie możliwe poprzez obniżenie poziomu jednego enzymu

Leczenie eksperymentalne całkowicie odwróciło chorobę Alzheimera u myszy, dzięki zmniejszeniu poziomu pewnego enzymu w mózgach tych zwierząt. W badaniu opublikowanym 14 lutego w czasopiśmie Journal of Experimental Medicine odkryto, że powolne zmniejszanie poziomu enzymu BACE1 w trakcie starzenia zapobiegało lub odwracało tworzenie się w mózgu blaszek amyloidowych, które są charakterystyczne dla Alzheimera.

Blaszki amyloidowe główną przyczyną

Blaszki amyloidowe, powstają w wyniku łączenia się białek w mózgu, które znajdują się w dużych ilościach u pacjentów z chorobą Alzheimera. BACE1 jest białkiem, które wytwarzane jest w mózgu i odpowiedzialne jest za ich powstawanie, jak i również za formowanie się płytki nazębnej.

Wyniki potwierdzają teorię, że to blaszki amyloidowe stanowią główną przyczynę choroby Alzheimera. Terapie skierowane na ich zmniejszenie mogą w przyszłości doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

Dodatkowo naukowcy wysunęli teorię, że redukcja enzymu BACE1 w mózgu będzie miała efekt zmniejszający ilość blaszek amyloidowych. Poprzez usunięcie kluczowego genu wyhodowane zostały myszy z ograniczonym wytwarzaniem tego enzymu, w trakcie ich procesu starzenia. U myszy posiadających mniejszą ilość BACE1, nie rozwinęła się choroba Alzheimera. Zamiast tego funkcjonowały normalnie i pozostały zdrowe aż do późnej starości.

Naukowcy zaobserwowali również, że obniżenie poziomu BACE1 nie tylko zapobiegło chorobie Alzheimera, ale także cofnęło ją u zwierząt, które już zaczęły wykazywać jej oznaki.

Potomstwo myszy z wyeliminowanym genem odpowiedzialnym za tworzenie BACE1 również wykazało podobną redukcję poziomu tego enzymu. Kiedy następne pokolenie zaczęło się starzeć, w dalszym ciągu słabła jego aktywność. Pod koniec badania całe potomstwo mysz nie miało w ogóle blaszek amyloidowych w mózgu.

Wyleczenie choroby Alzheimera za 5 lat ?

Dr Richard Isaacson, dyrektor Alzheimer’s Prevention Clinic w New York-Presbyterian powiedział, że wyniki są obiecujące i dodał, że inhibitor enzymu BACE1 może być skutecznym lekiem na Alzheimera. Ostrzegł jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby świętować.”Myszy są trochę inne od ludzi, abyśmy mogli przyjąć te wyniki za pewnik. Nawet jeśli blaszki amyloidowe są właściwym celem, minie pięć do siedmiu lat, zanim będziemy wiedzieli, czy to samo podejście sprawdzi się u ludzi.”– wyjaśnił Isaacson

Dr Daniel Franc, neurolog z Centrum Zdrowia Providence Saint John w Santa Monica, powiedział, że niezależnie od tego, czy ta terapia sprawdzi się u ludzi, otrzymane wyniki badań są niezwykle ważne.” Powiedziałbym, że jest to kolejny krok naprzód. Nie jest to jakaś rewolucja, ale daje dodatkowe wsparcie w przyszłych badaniach. „– powiedział Frank „Wydaje mi się, że nie było lepszych czasów na myślenie o wyleczeniu choroby Alzheimera.”

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.