Już niedługo będzie można kontrolować chorobę za pomocą smartfonów

Czy leczenie cukrzycy może mieć coś wspólnego z technologią informacyjną ? Dla Luis-a Ulloa, immunologa z Rutger New Jersey Medical School’s owszem. Wyobraź sobie, że już w niedalekiej przyszłości osoby chore na cukrzycę, zamiast łykać i wstrzykiwać sobie codzienne dawki leków, mogą kontrolować chorobę za pomocą aplikacji komórkowych w smartfonach

„W przyszłości będziemy mieli możliwość przesłania informacji do trzustki za pomocą kilku kliknięć, aby pobudzić ją do wytwarzania insuliny” – twierdzi Luis Ulloa.

Będziemy podłączeni do telefonów komórkowych ? 

Czasy, w których będzie można kontrolować funkcjonowanie własnych narządów korzystając ze smartfonów, nie są wcale takie odległe. Logując się do aplikacji będzie można na przykład wyrównywać poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę.

W przyszłości będziemy podłączeni do telefonów komórkowych 
Sztuczna trzustka sterowana za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym, źródło: http://medicalfuturist.com

Elektrostymulacja nerwów za pomocą krótkich impulsów elektrycznych

Efekt terapeutyczny oparty będzie na procedurze elektrostymulacji nerwów. Nie jest to zupełnie nowe podejście, jako że na podobnej zasadzie działa tradycyjna chińska akupunktura.

Od niedawna wykorzystywana jest już nerwostymulacja w leczeniu różnego rodzaju przewlekłego bólu, zaburzeń psychicznych, chorobie Parkinsona czy nawet sepsie. W 2014 roku, Ulloa i jego współpracownicy odkryli, że nadawanie przez igły krótkich impulsów elektrycznych, stymuluje nerw błędny łączący wiele narządów wewnętrznych. Dzięki temu będzie można zapobiec sepsie, a nie ma obecnie właściwego postępowania przy tej śmiertelnej infekcji, która jest główną przyczyną zgonów na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Ulloa uważa, że stymulacja nerwów może zapewnić efekt terapeutyczny w wielu dolegliwościach takich jak na przykład cukrzycy, otyłości, zapaleniu trzustki, paraliżu i wielu innych. Badań na temat korzystnego wpływu elektrostymulacji nerwów jest całkiem sporo. Na podstawie tych danych tworzy się zupełnie nowa dziedzina – bioelektronika medyczna. Jej zadaniem będzie leczenie przewlekłych chorób za pomocą krótkich impulsów elektrycznych pochodzących od implantów w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania narządów i całego organizmu.

Krótkie impulsy elektryczne mają mieć też zastosowanie w pobudzaniu komórek nerwowych do łączenia się w precyzyjnie przeciętym rdzeniu kręgowym. Technologia ta ma być wykorzystana przy pierwszej na świecie transplantacji głowy, która ma zostać przeprowadzona jeszcze w tym roku.

„Obecnie medycyna opiera się na codziennym łykaniu tabletek, gdy zachorujesz na jakąś przewlekłą chorobę. W przyszłości wierzę, że za pomocą tej nowoczesnej technologii będzie można w sposób bardziej dogodny kontrolować choroby. Wystarczy spojrzeć na to, jak rozrusznik serca umożliwił ludziom z arytmią prowadzić pełne i długie życie” – wspomina Ulloa.

Dalsze badania nad elektrostymulacją nerwów mogą prowadzić do nowych i lepszych terapii różnorodnych chorób fizycznych, jak i psychicznych.

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.