Zastosowania medyczne druku 3D w 2017 roku

Każdego roku technologia druku 3D zaskakuje nowymi innowacjami. Staje się również coraz bardziej popularna. Oto niektóre z najnowszych zastosowań medycznych druku 3D, które pojawiły się w ciągu ostatniego roku.

Szczepienia

W krajach rozwijających się dostęp do szczepień jest niepewny a zrealizowanie tego samego planu szczepień, jakie ma dziecko w Stanach Zjednoczonych, jest trudne do zrealizowania. Idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby wszystkie szczepionki znajdowały się w jednym zastrzyku, a poszczególne dawki były uwalniane w określonych odstępach czasu. Korzystając z druku 3D, inżynierowie z MIT stworzyli mikrocząstki, które przypominają pudełka i mogą być wypełnione wieloma różnymi dawkami leków lub szczepionek. Mikroczasteczki po ustalonym czasie ulegną biodegradacji, uwalniając szczepienia zgodnie z harmonogramem.

Spermboty, czyli biohybrydowe mikroroboty

Może to wydawać się śmieszne, ale naukowcy chcą posłużyć się plemnikami do walki z rakiem szyjki macicy. Plemniki mają naturalną zdolność do przemieszczania się w drogach rodnych. Wykorzystując to, ich zadaniem byłoby dostarczenie leków do komórek rakowych, dopasowując do każdego specjalny nadruk 3D. Byłyby to pierwsze biohybrydowe mikroroboty wykorzystane do dostarczania leków. Technologia ta nie jest jeszcze gotowa na praktyczne zastosowania, ale wygląda obiecująco jako terapia celowana.

Silikonowe serca

Naukowcy z ETH Zurich 3D wydrukowali w lipcu pierwsze w historii całkowicie miękkie wykonane z silikonu sztuczne serce. W przeciwieństwie do innych drukowanych modeli serca, to bije jak prawdziwe, dzięki sprężonemu powietrzu. Serce nie zostało zaprojektowane w celu implantacji, ale po to, aby sprawdzić, w jakim kierunku mogłyby się rozwinąć wszczepialne sztuczne serca.

 

 

Drukowane urządzenia do diagnozowania gruźlicy

Gruźlicą co roku zaraża się 10 milionów osób na całym świecie.
Wczesna diagnoza jest kluczem do skutecznego leczenia, a to mogłoby zapewnić urządzenie, które zdiagnozuje je szybko w krajach, które mają niewydolny system opieki zdrowotnej. Urządzenie z druku 3D do diagnozowania gruźlicy jest niedrogie i proste w użyciu.

Soczewki kontaktowe, aby zapobiec padaczkom fotogennym

Niektóre osoby z padaczką mogą mieć drgawki wywołane migającymi światłami. Logan Williams, 22-letni student z University of Canterbury, jest w stanie zapobiec takim napadom używając polaryzowanych soczewek kontaktowych z druku 3D.

 

Logan Williams

To tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń z niezwykle produktywnego roku w medycznym świecie druku 3D. Nie da się policzyć, ile osób zostało uratowanych w 2017 roku, a i ile jeszcze zostanie uratowanych w przyszłości dzięki tej technologii .

Jeśli intersuje Cię temat zastosowań druku 3D w medycynie koniecznie przeczytaj: Nadchodzi era narządów z druku 3D

 

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.