Zastosowanie nanotechnologii skuteczne w leczeniu Reumatoidalnego Zapalenia Stawów

Naukowcy z University of California w San Diego opracowali pewnego rodzaju nanogąbki, które powleczone są membranami neutrofilowymi. Mogą neutralizować wiele różnego rodzaju białek zaangażowanych w proces reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Podanie ich skutecznie leczyło ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów w jednym mysim modelu, a w innym powstrzymało rozwój choroby.

Neutrofile są rodzajem białych krwinek, które zwalczają inwazyjne patogeny, ale także odpowiedzialne są za rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów – choroby autoimmunologicznej.

Kiedy pojawia się reumatoidalne zapalenie stawów, uwalnianie są zapalne białka zwane cytokinami, które powodują, że neutrofile przemieszczają się do stawów. Aktywowane neutrofile uwalniają jeszcze więcej cytokin, które następnie wyzwalają jeszcze większą ilość obojętnochłonnych krwinek do stawów.

Jak donosi czasopismo Nature Nanotechnology, Qiangzhe Zhang i jego zespół wykorzystali nanogąbki do przerwania tego powodującego stany zapalne błędnego koła. Działając niczym maleńkie wabiki neutrofilowe, nanogąbki przechwytują cytokiny i powstrzymują je od przekazywania jeszcze większej liczby krwinek obojętnochłonnych do stawów, zmniejszając stan zapalny i uszkodzenie stawów.

Nanocząsteczka

Maleńkie gąbki składają się z biodegradowalnego polimeru pokrytego błonami komórkowymi neutrofili – rodzaj białych krwinek (ilustracja na zdjęciu)

Obecne leczenie przeciwciałem monoklonalnym w reumatoidalnym zapaleniu stawów polega na neutralizacji niektórych cytokin. Jednak nie jest to skuteczne leczenie, ponieważ istnieje wiele rodzajów cytokin biorących udział w rozwoju choroby.

„Neutralizowanie tylko jednego czy dwóch typów może nie być tak skuteczne. Nasze podejście polega na wykorzystaniu błon komórkowych neutrofili, które w naturalny sposób mają receptory wiążące wszystkie te różne typy cytokin do zarządzania całą populacją cząsteczek zapalnych „ – Qiangzhe Zhang

Aby wyprodukować nanogąbki, zespół najpierw oddzielił neutrofile od krwi, a następnie przetworzył je w roztworze, który spowodował ich rozpad, pozostawiając tylko same błony neutrofilowe. Membrany te zostały następnie rozbite i scalone na powierzchni nanocząstek.

Kiedy nanocząsteczki wstrzyknięto do opuchniętych stawów myszy z ciężkim reumatoidalnym zapaleniem stawów, zmniejszył się obrzęk i uszkodzenie chrząstek. Z kolei w innym mysim modelu podawanie nanocząstek  działało zapobiegawczo.

Zhang zwraca uwagę na to, że nanogąbki nie eliminują całkowicie choroby, lecz służą do jej lepszego zarządzania: „Choroba nie zniknęła całkowicie. Ale obrzęk jest znacznie mniejszy, a uszkodzenia chrząstek są zminimalizowane.”

Teraz Zhang i jego zespół mają nadzieję, że rezultaty posłużą w badaniach klinicznych.

Badanie zostało opublikowane w Nature Nanotechnology.

Zobacz także:

Odkryto niezwykłą skuteczność prawie stuletniej szczepionki w leczeniu cukrzycy

Nadchodzi nowa generacja leków przeciwdepresyjnych opartych na Ketaminie

Sztuczna inteligencja prawidłowo odgadła IQ i nie tylko

Cofnięte zostały procesy starzenia zewnętrznego na mysim modelu (zdjęcia)


Źródło informacji:
www.news-medical.net/news/20180903/Neutrophil-nanosponges-provide-hope-for-rheumatoid-arthritis.aspx

dailymail.co.uk/health/article-6127081/Hope-rheumatoid-arthritis-Injections-successfully-slowed-disease-progression-mice.html


Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.