Zastosowano najmniejszy implant do leczenia bólu pleców

Najmniejszy na świecie zasilany baterią implant został zastosowany w leczeniu przewlekłego bólu pleców. Pierwszą osobą, która go otrzymała jest 60-letnia babcia – Martina Marsh z Australii. Jej problemy z bólem pleców zaczęły się kilkadziesiąt lat wcześniej od pęknięcia dysku. Przeszła przez ten czas przez osiem operacji i próbowała różnych rodzajów leczenia i rehabilitacji, w tym akupunktury, jogi i pływania. Była pielęgniarka powiedziała, że ból był czasami tak silny, że czuła się, jakby ktoś jej wyrywał kręgosłup.

Implant
Implant

„To w zasadzie powstrzymało mnie od pracy, nie mogę dłużej pracować, ponieważ nie ma takiej pracy, do której mogłabym się nadać ” – powiedziała.

Pani Marsh wszczepiono implant w Lingard Private Hospital w Newcastle. Implant znajduje się około dwóch centymetrów pod skórą i wysyła łagodne impulsy elektryczne przez przewód umieszczony w przestrzeni nadtwardówkowej. Jego przeznaczeniem jest blokowanie sygnałów bólowych, zanim dostaną się do mózgu.

Implant kręgosłupa
Implant zastosowany w celu leczenia bólu kręgosłupa

Specjalista medycyny przeciwbólowych dr Marc Russo powiedział, że stymulacja rdzenia kręgowego jest stosowana od dziesięcioleci, ale dopiero teraz te urządzenia stają się małe i praktyczne w zastosowaniu.

Urządzenie Intellis zmniejszyło ból średnio o 75%. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że 60 do 70 % pacjentów, którzy wzięli udział w próbie klinicznej miało operacje kręgosłupa, po której nadal odczuwali szczątkowy lub uporczywy ból.

Pani Marsh mówi, że w jej przypadku próba kliniczna zmieniła życie a jej poziom bólu znacznie się zmniejszył.

Neurostymulacja kręgosłupa
Neurostymulacja kręgosłupa

„Mój ból spadł z ośmiu do dwóch, dało mi to dużo ulgi, mam nadzieję, że inni ludzie, również będą mogli z tego skorzystać.” – powiedziała.

Pacjenci z bólem związanym z nerwami mogą rówenież czerpać korzyści ze stymulacji kręgosłupa. Akumulator może przetrwać przez wiele lat bez doładowywania. System zapisuje również aktywność pacjenta przez całą dobę. Jego koszt to około 30 000 $.


Źrd inf.

9news.com.au/national/2018/04/09/19/27/chronic-back-pain-relief-through-tiny-battery-powered-implant

Źrd zdj.

9news.com.au/national/2018/04/09/19/27/chronic-back-pain-relief-through-tiny-battery-powered-implant

Daj znać, jeśli spodobał Ci się artykuł oraz napisz komentarz, aby czytelnicy mogli poznać Twoją opinię.